Návštěva GameDay 2015

Tým lidí starající se o Keengamer se zúčastnil českého herního festivalu zaměřeného primárně na indie hry a vývojáře. Akce se konala 8.-9.5. v nádherné Třeboni v rámci mezinárodního animovaného festivalu Anifilm. A jak to celé probíhalo a co vše se událo, si můžete přečíst v našem článku.

Keengamer jako nová herní sociální síť nemohla chybět na českém herním festivalu a cílem bylo zjistit, jak vůbec takové akce probíhají, potkat nové lidi z herní komunity, seznámit se s vývojáři a ukázat okolí, že vůbec nějaký Keengamer existuje. A jak se nám to povedlo, co jsme viděli, zažili, koho jsme střetli a vůbec všechny špeky z GameDay najdete v následující reportáži. Vyrazili jsme již ve čtvrtek a vrátili se v neděli, i když přímo GameDay byl pouze dva dny.

Den 0

Vzhledem k tomu, že Třeboň není od měst, kde bydlíme (Ostrava a Zlín) moc blízko, tak jsme vyrazili na letošní ročník GameDay už ve čtvrtek večer. Nabrali jsme jako silnou pomocnou sílu své přítelkyně, a protože naší výhodou byl obytný vůz, rozhodli jsme se po menších zajížďkách a objížďkách zastavit asi hodinku od Třeboně a kolem 11 večer šli do místní putyky ještě doladit strategii na následující dny. Což se samozřejmě pod vlivem pár pivek povedlo a plní očekávání jsme šli již ve 2 ráno spát :-).

Image title

Image title

Den 1

KImage titleolem půl desáté jsme dorazili do Třeboně a průjezd kompletním centrem přeplněného města jsme zvládli i s naším malým autobusem. A při výjezdu z náměstí jsem si všiml přímo nadpisu GameDay, takže bylo jasné, kam zamířit. A co bylo ještě lepší, parking zdarma i pro náš vůz byl asi jen 300 metrů daleko.

Příchod do budovy konání GameDay byl ve znamení očekávání věcí budoucích. Celá akce se konala v budově Staré radnice, dům pravděpodobně nebyl příliš používaný a otevřený byl snad jen kvůli letošní akci a informačnímu centru v přízemí. Což nám nevadilo a rychle jsme vyběhli schody do 2. patra, kde jsme měli potkat všechny herní šílence.

Celý prostor herního festivalu byl tak trochu archaický, stěny otřískané, v zasedačce na přednášky se asi už dlouho nic neprovádělo a taky to tam tak vypadalo. Na druhou stranu všechna aktivita byla od tvůrců pro fanoušky. A to splněno bylo. V asi třech místnostech a podlouhlé chodbě bylo rozestavěné stoly a stolky, na kterých byl přehršel informačních materiálů, hostesek a vývojářů, kteří s nadšením odpovídali na všetečné otázky ať už fanoušků, tak všech lidí, kteří do druhého patra vystoupali.

Dorazili jsme prakticky přesně na začátek přednášky Marketing a získání peněz na českém  startovači prezentovaném Zdeňkem Záhorou z Fun 2 Robots. Samozřejmě první přednáška nebyla úplně naplněná, takže naše kvarteto pomohlo aspoň trošku dodat zdání plné zasedačky společně s asi dalšími deset lidmi. A byla škoda, že se našlo tak málo zájemců, protože vývojáři, kteří by rádi něco „crowdfundingového“ rozjeli, by těžko hledali dalšího profíka, jako je Zdeněk. Přednáška byla hodně informativní a proložená zkušenostmi, takže pokud máte v plánu okusit český rybníček a vydělat si na svůj projekt, dojeďte příští rok na GameDay, můžu to jen doporučit. Zdeňka jsme samozřejmě vyzpovídali i během večerní party a jeho pochopení pro věc a zápal pro začínající autory je až nakažlivý a i jeho zkušenosti nám dále snad pomohou rozjet také Keengamer.

Image title

Image title

Po přednášce jsme museli už konečně navštívit aspoň krátce všechny vývojáře a podívat se, kdo všechno přišel a co prezentuje zájemcům.

Kdo byl tedy přítomen?

 

Lipa learning

Hned proti schodům nás vítala svůdná děvčata z Lipa learning. Jejich projekt je zaměřený na děti a jejich výuku skrz mobilní přístroje. A jak všichni víme, děti mají elektronické hračky moc rády a pokud jim rodiče dodají ještě hry, které je něco naučí, tak všichni můžou být jen spokojení. A můžete nám věřit, že nasypaných 100 milionů do projektu se jednoduše musí někde projevit. Cílem je vytvořit 40 výukových her a vzdělat děti komplexně ve všech směrech. Zároveň, což je velmi příjemné, sami vývojáři říkají, že jejich vize není udělat aplikace, které jim vydělají miliony. Právě naopak, chtějí dodat velmi kvalitní nástroje pro zábavnou výuku našich a vašich dětí a jejich slogan zní prostě: „We can change education.“ A i my z Keengameru věříme, že pokud v tom budou pokračovat, tak úspěch je nemine. Protože stolky měly neustále obsypané dětmi, což je ten nejlepší důkaz, že vývoj dělají správně.

Image title

Image title

Paperash

Po pravé straně od schodů byl v pátek trošku zastrčený prostor pro Paperash studio, ale detailnějšímu seznámení stejně tvůrci neunikli. Ať už na páteční party, tak v sobotu. Pokud neznáte Dark Train, tak je čas to napravit a podívat se na herní profil. Musím ovšem upřímně říct, že s vývojáři, jmenovitě s Vojtou, jsme moc dobře pokecali a entuziasmus jeho i jeho přítelkyně pro věc z nich přímo čiší. A když vidíte, jakým způsobem vytváří celou hru a jak celou prezentaci podkresluje audio doprovod, kdy hudebník bubnoval na skleničky, v podkresu jste slyšeli trhání papíru a vše bylo tak nějak ladící uchu i hernímu designu, není co dodat. Upřímně si myslím, že se tady schyluje k minimálně nominaci, ale spíš výhře pro příští ročník Česká hra roku za umělecký přínos české herní tvorbě. Na to si klidně vsadíme.

Image title

Image title

Novus Inceptio

Vlevo od schodiště byla další menší místnůstka, kde se tísnili hned tři vývojářská studia a v sobotu dokonce čtyři. A vzhledem k tomu, že Novus Inceptio je určitým způsobem náš bratrský projekt, který já osobně znám od naprostého prvopočátku a s Martinem se známe roky, museli jsme se na něj hned jít podívat. A jak bylo vidno, Martin tam měl pěkně vybavený růžek místnosti. Jeden monitor pouštěl neustále gameplay a na druhém počítači jste si mohli všichni vyzkoušet ranou alfu hry a rovnou pokecat s tvůrcem. Jak vidíte na fotkách, samozřejmě jsme vše vyzkoušeli i my a ano, vše fungovalo, jak mělo :-). Novinky o hře najdete i na našem webu zde.Image titleImage title

Vicious Mime

Hned vedle bylo duo sympaťáků ze studia Vicious Mime. Kluci vytváří takovou logickou plošinovku, kdy chodíte s mimem, řešíte hádanky a hlavně prožíváte příběh, který se bude neustále větvit a vytvářet nové možnosti. V tuto chvíli bylo vidět, že systém hry a grafické i hudební zpracování je promyšlené, ale jak se tak stává, tak právě zkušenost s hráči, kteří mají najednou problémy, které tvůrci nečekali, ukázala, že je stále na čem pracovat a zlepšovat. V každém případě jde o zajímavou logickou hru, která se může líbit jak starým, tak mladým.

Image title

Image title

Dreadlocks

Jedni z top vývojářů se nacházeli v té samé místnosti. Jedná se o Dreadlocks studio, kteří prakticky den před GameDay vydali svou hru DEX. Jedná se o 2D akční rpg hru v otevřeném cyberpunkovém světě. Zní to šíleně, ale vypadá to parádně. Takže kdo chcete, můžete už teď stahovat a hrát. Dle slov tvůrců hra zabere v průměru 19 hodin, což není ani málo, ani moc. Navíc měli přítomnou i slečnu v kostýmu, takže o oko lahodící prezentaci nebyla nouze :-).

Image title

Image title

FiolaSoft

Kvečeru se objevili i kluci z Fiola Soft, kteří vydali extrémně těžkou plošinovku Blackhole. Bohužel jsme se s nimi minuli, ale všeobecně má hra vynikající hodnocení a pokud si chcete zavařit hlavu a vynervovat se neustálým umíráním při překonávání překážek, tak s chutí do toho :-).

Image titleImage title

Blue Pulsar

Přáli jste si někdy být pasáčkem ovcí? Ano? Pak je hra So Shepherd! pro vás. Cíl je jednoduchý, jste psem a máte za úkol po určitou dobu udržet živé stádo ovcí. Nabíhají na vás hladoví vlci, přiletí dokonce i ufo a vy skrz jednoduché ovládání běháte, štěkáte a snažíte se ovce ochránit až do konce. Princip jednoduchý, ale pro děti může být velmi zábavný a motivační dělat rekordy. Hru nám představila Katka a šlo vidět, že hrou žije. I když už je prý hotový nový grafický háv, tak my jsme měli možnost vidět jen starší verzi. Ale herní ukázka byla dostačující i tak.

Image title

Fun 2 Robots

I přesto, že prezentace hry Future Factory se odehrávala pouze na chodbě, i tak bylo možné si tuto hru pro mobily a tablety vyzkoušet na 2 zařízeních zaráz a dělat rekordy. Herně, graficky i systémově je hra od prvního pohledu výborně promakaná a u stolu se pomalu dělaly řady, aby si návštěvníci mohli taky zahrát. Jak jsem zmínil na začátku, tak Zdeněk Záhora právě pro tuto hru dělal s pomocí mnoha dalších lidí kampaň na Startovači a minimáně promo video byste měli určitě vidět :-). V tuto chvíli lze hrát jen na Windows phone, ale další platformy se chystají.

Image title

Image title

Gamerous Studios

S Tomášem i Lukášem byla radost se bavit. A co víc, jejich hry si i náš doprovod ještě ten den nainstaloval a v neděli cestou domů si přítelkyně na Tile Monsters vybila mobil. Je potřeba jinou reklamu? 🙂 Jedná se o vcelku jednoduchou hříčku, jejíž složitost tkví v myšlence, kdy se snažíte posunovat kostičky, zároveň se vás snaží sežrat druhé monstrum a ještě u toho musíte přemýšlet. Další hra Alchemixo je opět logický titul, kdy musíte míchat barvy a snažit se udělat „lektvar“ požadované barvy. Opět ve své podstatě velmi jednoduchá hra, ale jak se říká, v jednoduchosti je síla.

Image title

Image title

Wietrack Softwork

Bohužel, vývojáři byli k dispozici pouze v pátek, a když jsme s nimi chtěli dát řeč, tak šli na oběd. V sobotu už jsme je nenašli. Zde prezentovali svoji hru Garden of Ants.

Image title

Mad dream factory

Tomáš se se svou hrou objevil až v sobotu, ale když už tu všechny představuji, udělám to zaráz. Toto menší vývojářské studio dělá fotbalovou hru, kdy si hráč vybere, jaké tahy chce udělat se svými hráči, na jaké políčka je pošle a to samé dělá protihráč nebo počítač. Následně se kolo ukončí a tahy se provedou. A cílem je samozřejmě dát gól. Bylo vidět, že hra je ještě na svém počátku a stále chybí odladit plno věcí a dodělat nějakou kariéru nebo motivaci, jak hráče u hry udržet. Ale držíme palce.

Image title

Image title

Samozřejmě se na GameDay neobjevila pouze tato studia a tyto hry. Hodně dalších známých tváří mělo přednášky nebo autorské hraní i v jiných prostorách po městě. Musím proto pár tváří vyzdvihnout, ale je mi jasné, že i tak jsme hodně zajímavých lidí minuli.

CBE Software

Na páteční večerní party se objevil i tvůrce hry J.U.L.I.A. a musím konstatovat, že se s ním parádně kecalo a jeho záběr jak v rámci programování her, tak muzikální a jiný byl obrovský. Nelze nezmínit i zajímavé informace ohledně PR „julie“ a (ne)zájem herních periodik. I když hra vyšla již před pár měsíci, zkusíme toto opomenutí napravit a chystáme zajímavé články nejen o hře, ale snad i o technice tvorby a dalších věcech, které můžou zajímat nejen vývojáře.

Image title

Image title

Keen Software House

Je potřeba toto studio představovat? Říká vám něco Space Engineers? A Medieval Engineers? Mělo by. Prvního titulu se prodalo snad 1,5 milionu na Steamu a to je číslo, o kterém si většina vývojářů může nechat jen zdát. Je za tím plno práce a ztracených nervů, to je jasné. Ale asi půl hodinový rozhovor někdy v hluboké páteční noci byl hodně inspirativní a plno fanoušků těchto titulů mi může jen tiše závidět. Ale nebojte se, chystáme se publikovat novinky a další zajímavé informace.

Image title

Image title

Soulbound Games

Bohužel tito Zlínští vývojáři museli zrušit účast, takže o hře Renoir a jejích autorech toho moc říci nemůžeme.

Image title

Allodium

Hra Infinitum Battle for Europe je nejnovějším dílkem a v současné chvíli docela úspěšně bojuje na trhu webových strategických her. Jedná se o úspěšné pokračování titulu Infinitum s vylepšenou grafikou, hratelnosti a funkcí. 

Image title


Tohle je asi tak shrnutí většiny vývojářů, kteří byli na GameDay. Pokud jsme se s někým minuli, tak se omlouváme a příště vše napravíme :-).

Když jsme tedy prošli v pátek všechny stánky, pokecali se všemi, koho jsme viděli a snažili se navázat počáteční vztahy. Možná jsme působili trochu jako slon v porcelánu, za což se omlouváme. Ovšem jednalo se o naši první podobnou akci a jak je pro tvůrce her důležité prodat své dílo a stát se bohatým, tak je i pro nás důležité získat kontakty a zajímavý obsah pro náš web. Děláme to přeci jen pro vás, čtenáře a bez trošku toho prodávání své kůže na trhu by to nešlo. Snad jsme nikoho neodradili a se všemi zmíněnými firmami navážeme úspěšnou spolupráci.

Také jsme nebyli schopní být přítomní na každé přednášce, ale pokud někomu z vás, vývojářů unikla přednáška od Kreativní Evropy a paní Pavlíny Kalandrové, tak možná prohledejte více internet. Protože minulý rok bylo 6 her, co žádalo o grant, který může být až 150.000,- EUR a jedna česká hra jej získala. Maximálně do výše 50% nákladů. Samozřejmě jsou tam další podmínky, ale jak sama Pavlína říkala, netuší proč, ale tento rok není absolutně žádná žádost o grant a to je škoda. Proto se klidně na Kreativní Evropu obraťte a ptejte se na detaily, nebudete litovat, přijdete maximálně o čas, ale můžete získat mnohem víc!

Image title

Image title

Na co ale nesmíme zapomenout, je páteční velká akce Česká hra roku 2014. Detaily si můžete přečíst na naší stránce zde. Celý ceremoniál byl ještě trochu „indie“, ale jak jsem se bavil s ostatními, oproti předchozím ročníkům se více zprofesionalizoval a snad se z této ceny a ceremonie v následujících letech stane opravdu důležitý program pro každou hru vydanou v České republice. Přejeme to jak samotnému vyhlašování, tak i budoucím výhercům.

Image title

Po vyhlášení výsledků se celá grupa přesunula zpět do Staré radnice, kde již teklo pivo proudem, byly nachystané chlebíčky a raut a jak byli všichni přes den zaujatí hrami a fanoušky, tak se z nich v noci stali milovníci alkoholu a pokecu o všem možném. Přichystaný barový pult byl neustále plný, kuřáci venku postávali v hloučcích celou noc a vzhledem k počátečnímu pití zdarma a následnému dodávání dalších beček za rozumnou cenu málokdo zůstal střízlivý.

Náš tým to zapíchnul někdy kolem druhé ráno, ale dle informací se mezi vývojáři udělalo velmi tvrdé a silné jádro, které to táhlo až do půl osmé do rána :-).

Den 2

Sobota, těžké to ráno opilcovo. Ano, tohle byl i můj stav a nebudu se ani přiznávat, kdy mě přestala bolet hlava. V každém případě celá party nám dala neskutečné množství nových podnětů na další práci a zaměření celého webu Keengameru, stejně tak věřím v užší spolupráci obecně s indie komunitou a uvidíme, co vše z našich nápadů a myšlenek se podaří zrealizovat. Nechejte se překvapit.

Ze sobotních přednášek musím vyzdvihnout velmi údernou mladou dámu, která sršela entuziasmem na všechny strany. Jedná se o Mariebeth Aquino z Rakouska z Games Austria. Tato společnost se snaží poskytnout podporu podobně jako to dělají České hry. Jen její práce a snaha celých Games Austria směřuje o pár met výš. Cílem je stmelit indie vývojářskou scénu ze Střední Evropy, konkrétně Polska, České Republiky, Slovenska, Rakouska, Rumunska, Slovinska, Maďarska a Chorvatska. Udělat jednu silnou strukturu, která dohromady bude mít hlas dosáhnout třeba jednodušeji na evropské granty, lobovat za herní průmysl v Bruselu a stát se rovnocenným partnerem pro velké distributory a developery, kteří jsou například v Německu nebo Francii.

Tomuto úctyhodnému cíli se budeme snažit pomoci i my jako Keengamer, protože pokud bylo vidět, že Mariebeth měla vcelku jasná čísla o počtu vývojářů v Rakousku, Slovinsku a jinde, tak na otázku, kolik vývojářů je v České republice nezazněla vůbec žádná odpověď a na poli sjednocování naší komunity se musí ještě hodně, hodně zapracovat. A tohle dle našeho názoru stojí za podporu. Nemyslíte?

Image title

Image title

Také jsme zaskočili na povídání Tomáše Šebesty z Gamerous Studios, který rozváděl téma Mít nápad je super, ale… Prezentoval ukázky her, které vyvíjeli a ne vždy třeba dokončili nebo publikovali. A právě důvody, proč ukončili nějaký projekt, jak se tomu vyhnout, jak zkrátit časovou náročnost projektu, co dělat s nápady, které během vývoje stále přicházejí a jakým způsobem celý proces optimalizovat. Prostě mít nápad je jedna věc, ale dovést jej ke zdárnému konci a mít finální produkt, už tak jednoduché vůbec není.

Image title

Image title

Zbytek soboty byl spíše poklidn&

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>