Articles About Images Videos

Alchemixo

is a new indie logic game for Android full of colorful brainteasers. Play the part of a crazy alchemist mixing mysterious potions find the right formula. Create a... read more

Genres PuzzleIndie
Platforms Android
Themes Abstract
Developers Gamerous Studios...
Engines
Status: Released
Release: Unknown

is a new indie logic game for Android full of colorful brainteasers. Play the part of a crazy alchemist mixing mysterious potions find the right formula. Create a colorful mixture of ingredients while making a path to the target potion bottle to advance to the next level.

Image title

Take your mind off things with Alchemixo

The gaming experience is enhanced by smooth, colorful and handcrafted graphics with a catchy soundtrack. Loads of challenges await players in more than 100 original levels. Each level has been painstakingly tested by developers (some of them still struggle to this very day on a few levels). The fun doesn’t end when all the levels have been beaten – there are 16 special achievements to be collected and many levels have more than one solution.

Alchemixo is fun for everyone who likes the quick, yet challenging puzzles. Its very simple game mechanic can surprise even experienced players.

The game is free to download and test on Google Play.

Image title

Mixování barev, ze kterého jde hlava kolem

Alchemixo je nová česká logická hra pro Android plná barvených hlavolamů. Hráč se vžije do role alchymisty, který se snaží objevit správný postup při míchání záhadných lektvarů. Pomocí swipu míchá barevné ingredience na herní ploše a snaží se mix všech jednotlivých barev dostat do cíle.

Hru doprovází poctivá ručně dělaná grafika a chytlavá hudba. Ve více než 100 originálních úrovních čeká hráče nejedna výzva. Každá byla odzkoušena na vývojářích samotných a některé znich část týmu trápí dodnes. Ani vyřešení všech hádanek však neznamená konec zábavy – je také třeba posbírat 16 ocenění. Řešení úrovní také není jednoznačné a lze hledat nové postupy.

Alchemixo je zábava pro kohokoliv, kdo si rád láme hlavu. Vzásadě jednoduchá herní mechanika dokáže vhodnou kombinací prvků zaskočit i zkušené hráče.

Hru lze volně stahovat a vyzkoušet na Google Play.

Image title

Image title



Score


0

0
users voted

Rate this game

0

0

0

0

0

0