Roccat Kave XTD 5.1 Digital – Recenze

Do redakce se nám dostala sluchátka od firmy Roccat a jedná se rovnou o nejvyšší třídu, Kave XTD 5.1 Digital. Měl jsem možnost asi měsíc a půl sluchátka používat, pořádně si na ně zvyknout a zjistit, jaké jsou jejich klady i zápory. Jaký je výsledek?

Sluchátka je možné pořídit v České republice zhruba za 6.000,- Nemělo by jít tedy o žádná ořezávátka a za své peníze byste měli pořídit pořádný headset, který vám musí sedět a ladit na uších jak pořádná helma pro motorkáře. Otázkou zůstává, jestli je to pravda. Pojďme se tedy podívat sluchátkům na zoubek.

Balení Roccat Kave 5.1 DigitalOtevřená krabice

Balení

Balení je pěkné a vkusné, do rukou se vám dostane pořádně macatá krabice, kde naleznete všechno potřebné. To znamená samotná sluchátka, manuál, samolepky a nezbytné ovladače a utility. Ovladač lze samozřejmě stáhnout v pohodě z oficiálních stránek. Žádné další speciální dárečky nečekejte, ale ony ani nejsou potřeba.

Vybalená sluchátkaObsah balení

Vzhled, součásti

Samozřejmě první věc, která vás bouchne do očí, kromě samotných sluchátek vypadajících opravdu masivně, je externí ovladač. Jak si můžete všimnout na fotkách, je vcelku pěkné vymyšlený, dá se položit kamkoliv na stůl nebo pod monitor a mít tak při ruce vše potřebné, aniž byste museli klikat na nějaké nastavení, ovládání hlasitosti apod. ve Windows. Designově se mi provedení líbí a určitě vám ostudu u vašeho počítače neudělají.

Obsah balení 2Obsah balení s DVD

Kvalita provedení, použitelnost

Půjdu pěkně postupně.

Externí ovládání je téměř bezchybné. Našel jsem jeden menší problém, který mi trochu vadí a dostanu se k němu později. V každém případě vám ovladač nabídne plno triků a vychytávek. Pojďme si je nyní popsat.

Externí ovladačZadní konektory

  • Zapnout / vypnout mikrofon – dodám, že přepínač nemá vliv na softwarovou funkci a zobrazení. Jak na TeamSpeaku, tak ani ve Windows neuvidíte, že máte "mute". Tím pádem to nemůžou zjistit ani ostatní hráči. To může být dobře i špatně, záleží na úhlu pohledu. Já jsem si zvykl tlačítko mačkat v případě, kdy jsem odpovídal na nějaký dotaz kolem mě apod. Samozřejmě na tuto skutečnost potom velice snadno zapomenete a po deseti minutách hraní a řvaní na spoluhráče se bouchnete do hlavy rozzuření sami na sebe, že nemůžou slyšet vaše informace a rozkazy, protože váš mikrofon je vypnutý :-). Takže bacha na to. 
  • Přijmout telefonní hovor – sluchátka si můžete spárovat vcelku jednoduše přes bluetooth se svým mobilem a pokud vám někdo bude volat, můžete jedním zmáčknutím hovor vzít a bavit se skrz sluchátka a jejich mikrofon. Vše funguje naprosto v pohodě a rychle. Co jsme testovali, tak je hovor trošku zpožděný oproti čistému volání jen přes mobil. Když vám někdo na druhé straně něco řekne, tak vy to uslyšíte tak s dvou sekundovým zpožděním. Ale tak to je už jen detail. Samozřejmě i graficky vidíte, pokud máte mobil spárovaný. Jakmile jej jednou propojíte, tak po zapnutí bluetooth se okamžitě vše spojí bez jakýchkoliv zádrhelů.
  • Možnost přepnout do Movie módu – upřímně, všichni říkají, že pokud máte film v 5.1 zvuku, tak je potom se sluchátky radost dění na obrazovce sledovat a poslouchat. Testoval jsem jak stereo filmy, tak 5.1 filmy a ano, je to trošku lepší, ale nečekejte žádné zázraky. V každém případě na jedno zmáčknutí je to jednoduchá a pěkná vlastnost. 
  • Přepnutí na jiný zvukový výstup – do konektorů ze zadní strany můžete píchnout další jacky jako do standardní zvukové karty – přední bedny, zadní bedny, subwoofer / středové reprobedny a mikrofon. Takže pokud byste rádi skrz Roccat zvukovku napojili i své ozvučení rozložené v obýváku, bez problémů můžete. 
  • Ovládání hlasitosti – jednoduché funkční kolečko se světelnou vizualizací. 

Spodní část ovladačeHorní část ovladače

Jedinou již zmíněnou větší vadou je fakt, že v případě přepnutí na další výstup ze zadní strany ovladače nelze hlasitost regulovat kolečkem na ovladači. Což je trochu nekomfortní, protože pro sluchátka je ta možnost velice příjemná a nutnost vše potom řešit zase softwarově ve windowsech otravuje..

Sluchátka samotná jsou trochu diskutabilní a někomu můžou sednout, někomu vůbec.

Sluchátka

  • Velikost sluchátek, respektive jejich rozpětí a možnost úpravy tak, aby vám seděla správně na hlavě, není přiliš rozsáhlá. Osobně mám docela velkou hlavu (běžně třeba helmy na kolo nebo snowboard musím mít XL) a sluchátka mám posunutá na maximální rozpětí. Pokud máte opravdu velkou hlavu nebo nestandardní uši, napřed bych doporučoval si je vyzkoušet. Bohužel jsou udělaná tak, že pokud vám fakt neklapnou a nezapadnou na uši, máte problém.

Rozsah velikostiPěnové podložení

  • Vnitřek sluchátek je mírně nezvyklý. Pravá i levá část má v sobě zabudované tři reproduktory, což pravděpodobně i dost ovlivnilo jejich vzhled a rozměry. Jsou totiž dost masivní, široká a člověk se v nich cítí tak trochu jak kosmonaut. Pokud je porovnám třeba se Sennheiser 350 PC, které standardně používám, tak ergonomie a fakt, jak příjemně vám sedí na uších, je zde tak o 20% – 30% horší. Nasazená sluchátka prostě nejsou tak příjemná a uši máte uvnitř jak v kleci a při každém nasazení si je musíte jakoby trochu "všroubovat" dovnitř. Ovšem faktem zůstává, že jakmile vše nasadíte na hlavu, tak už nic neřešíte. Přesto musím konstatovat, že oproti zmíněným Sennheiserům je zde kvalita a příjemnost zpracování horší. Přesto i po třeba pěti hodinách hraní nebo poslouchání hudby vás uši nebolí a vše je v pořádku. Jen ten pocit není tak přirozený a příjemný. Trošku mi to přijde jak s lyžáky. Když je máte na nohách, nevadí vám, ale jakmile je sundáte, je to velká úleva. Ano, přeháním, uši nikdy nebudou vonět jak nohy po celodenním lyžování :-). Ale Sennheisery tento problém jednoduše nemají a mnohem lépe a přirozeněji mi sedí na hlavě. Tohle může být samozřejmě subjektivní, proto opakuji, že nejlepším řešením je sluchátka před nákupem vyzkoušet v obchodě.

Vnitřek sluchátek

  • Co mi také trochu vadilo, respektive ostatním okolo, je zvuk linoucí se i přes nasazená sluchátka do okolí. Pokud si "vyhulíte" hlasitost na plné pecky, tak třeba být v jednom pokoji večer se ženou, když by si chtěla číst nebo se dívat na televizi, se může stát problematickým a budete si muset hlasitost snížit. I když se jedná o uzavřená sluchátka, tak hodně hlasité zvuky a hudba jsou jednoduše slyšet i v okolí. Opět, pokud porovnám se Sennheisery, tak ten zvuk do okolí je hlasitější a není tak dobře izolovaný. Ovšem bavím se opravdu o nastavení hlasitosti nad nějakých 70%. Pokud jste spokojení s běžnou hlasitostí a nepotřebujete mít zvuk třesoucí mozkem, nebudete mít problém.
  • Pokud nic neposloucháte, případně jen něco jako podkres, mají sluchátka při doteku, poklepání, posunutí zvuk jakoby z jeskyně nebo studny. To samé se děje u kabelu, stačí, aby se o něco otřel nebo zavadil a vše se okamžitě přenáší a je slyšet. Zjednodušeně mi přijde, že izolace od ruchu, který se může nést přes pohyby, posuny, doteky a jakoukoliv manipulaci se sluchátky či kabelem není dokončená. Na podobné zpracování nejsem zvyklý a docela mě to zarazilo. Zažil jsem to třeba u sluchátek při běhání a tam mě to taky rozčiluje. Samozřejmě pokud už něco posloucháte, tak se tento problém vytrácí a neřešíte to.


Mikrofon 
je řekl bych až moc standardní. Za peníze, které utratíte, bych čekal lepší zpracování i zvuk. Například bych předpokládal, že při otočení nahoru se sám vypne a při otočení dolů zapne. Tato funkce zde chybí. Kvalita hlasu dle mluvení a testování s kamarády na TeamSpeaku, kdy jsem měnil mikrofony z kamery, Sennheiserů a Roccatu není na úplné špici. Roccat byl na druhé místě. Ovšem s porozuměním není problém. Jen čistota a kvalita hlasu lehce zaostává. Tedy, nejedná se vůbec o nějaký elementární problém. Pokud nebudete chtít nahrávat profi komentáře a audio, naprosto v pohodě vám bude na hraní a komunikaci stačit. A pro profesionální komentáře si i tak budete muset koupit specializovaný mikrofon. Co se týče uchycení a pevnosti, tak držák je ohebný a takový gumový. To může být ve své podstatě možná dobře, protože se mikrofon aspoň nemůže zlomit. Osobně mi víc sedí pevné uchycení, které se i zarazí na spodní a horní straně. Zde můžete mikrofonem točit dokola.

Mikrofon
Kabel mi přijde docela tuhý a jak jsem říkal, při jeho pohybu se ruchy nesou až do sluchátek.

USB konektor – bez problémů, vezmete, vložíte do USB slotu v počítači a hotovo.

Zvuk

Tohle je asi to nejdůležitější hned po ergonomii a bezbolestném používání. Budu porovnávat klasické "pecky", standardní Genius stereo reprobedýnky a Sennheiser 350 PC.

V prvé řadě musím zmínit, že jsem velký odpůrce různých zvukových efektů, čistění či vylepšování zvuku, ekvalizérů, prostorových serepetiček apod. Rád mám jasný, čistý a nezfalšovaný zvuk. A tomu se také budu věnovat.

Důležité jsou dva aspekty. Roccat sluchátka jsou 5.1 a dělané primárně pro hráče a nesnaží se cílit na perfektní stereo zvuk u hudby, filmů apod. Tak je také beru. Protože zpočátku po přechodu od Sennheiserů jsem jednoduše nebyl spokojený s basy, subwooferem a čistotou a kvalitou zvuků a hudby obecně. Neberte mě špatně, i Roccat sluchátka jsou výborné a hráče bez problémů uspokojí nebo dokonce nadchnou. Výšky jsou slušné, středy taky, jen ty bassy nemají tu kvalitu, co bych očekával. Takže pokud hledáte sluchátka především na perfektní poslech hudby, asi bych se poohlédl jinde.

Ovšem pokud jste hráč, tak tady už nemusíte příliš váhat. Většinou FPS už moc nehraji, ale kvůli otestování jsem si spustil opět Battlefield 4 a musím říct, že jsem byl opravdu nadmíru spokojený. Měnil jsem průběžně jak mé stereo sluchátka, tak Roccat a zkoušel, co a jak zní a funguje. A musím jednoduše uznat, že fungovalo vše perfektně. Stál jsem například schovaný v rouře nebo za rohem a jen poslouchal kroky nepřátel okolo. Věděl jsem naprosto přesně podle zvuku, kde se nachází, jakým směrem, jak daleko a kam se pohybují. Tohle čistě se stereo sluchátky tak jednoznačně nešlo. Takže v tomto ohledu, pokud jste milovníci FPS her, rozhodně můžu doporučit. Výbuchy, exploze a pořádné rány, kdy vám brní celá hlava z pořádného nášupu subwooferu nečekejte, ale kvalita i přes tento menší nedostatek je více než dostatečná. A pokud chcete, můžete si samozřejmě vše upravit ještě v ekvalizéru a pohrát si i s dalšími udělátky ke své plné spokojenosti a mít vše tak, jak potřebujete.

Software

Jak můžete vidět na obrázcích níže, máte možnost si nastavovat hlasitosti jednotlivých kanálů, jednotlivé módy, optimalizovat příliš hlasitý zvuk, aktivovat virtuální basy (jsou poté opravdu "basovější" ale stále je to jen softwarová výpomoc a ne samotný hardware sluchátek), čistit příchozí hlas, nastavit si ekvalizér apod.

Za sebe musím říct, že i když mám rád neupravený zvuk, tak zde mám standardně ekvalizér spuštěný (jak můžete vidět i na obrázku). Čistý plochý zvuk mi u Roccatů nesedí.

Main controlAdvanced control

Jednotlivé profily si samozřejmě můžete uložit a velice snadno přepínat. Tzn. na jednom si nastavíte vše pro hraní, na druhém pro filmy a na třetím vše pro poslech hudby atd. Musím samozřejmě zmínit onen na internetu opěvovaný magic voice. Ano, je s ním sranda. Může se z vás stát jedním klikem drsný vetřelec nebo naopak třeba šmoula s vysokým hláskem. Na TeamSpeaku jsem to párkrát použil a pobavili jsme se, to je fakt. Ale asi tuhle srandu nebudete používat moc často. Tedy ano, je to pěkná capinka, jenž potěší, ale pochybuji, že to je věc, kvůli které utratíte 6.000,- 🙂

Update supportEqualizer

Zvuková karta

Je důležité zmínit jednu naprosto zásadní věc. A to fakt, že dostanete nejenom sluchátka, ale i zvukovou kartu! Přenosnou, jen s nutností ji zapojit skrz pouhý USB slot do počítače. A tohle může převážit v prospěch Roccat sluchátek u mnoha z vás. Například mně se stalo, že asi před 3 měsíci mi shořel motherboard, musel jsem si koupit jiný a do ní bohužel nedám moji SoundBlaster kartu. A kvalita integrované zvukové karty není bůhvíjaká. Takže to, že můžu s klidným svědomím interní zvukovku vypnout a skrz pouhý USB slot mít velice kvalitní externí zvukovou kartu, je výborné. A pokud si uvědomíte, že není vůbec problém vše propojit i s notebookem, kde je kvalita zvuku často ještě horší, natož nalézt uvnitř nějaký pořádný kus hardwaru, další bonus bodík pro Roccat. Jediný problém může být s přenositelností. Přeci jen sbalit takto velká sluchátka, externí ovladač, kabely a dát vše třeba do brašny s notebookem, no nevím. Ale to už nechám na vašem zvážení :-).

Shrnutí

Možná jste získali trochu dojem, že hodně věcí je špatných nebo nedotažených. Ale to není tak úplně pravda. Oproti levným sluchátkům jsou Roccat Kave XTD 5.1 Digital úplně jinde a výrazně levnou konkurenci kvalitou převyšuje. Ovšem v cenové kategorii kolem 6.000,- bych čekal vše už opravdu špičkově zpracované a bez nedodělků. Obecně jsou sluchátka parádní a nelze si na ně příliš stěžovat. Jen si musíte sami odpovědět na několik zásadních otázek.

V případě, že hledáte něco, co si můžete zapojit externě kdekoliv přes USB slot a mít opravdu kvalitní zvuk a zvukovou kartu se vším všudy, je tento kus hardwaru pro vás jak dělaný a neváhejte s koupí. Pokud milujete hry, kde je naprosto nezbytné znát pozici nepřátel a hra to podporuje, také bych se příliš nerozmýšlel. Nemusí to být jen o FPS titulech, ale obecně, pokud často hrajete hry, chcete si užít ozvučení, 5.1 zvuk a být vtažení do děje, chybu s koupí také neuděláte.

Jestliže ale chcete sluchátka, která budou naprosto precizní, s vysokým rozsahem, vynikajícími středy, výšky i basy a jejich kvalita je to hlavní ať už při poslechu hudby či filmu, zkusil bych si najít jiný kus hardwaru. Buď ještě o nějakou tu tisícikorunu výš, případně bych šel jen do zcela vyladěných stereo sluchátek.

No a dalším faktorem je samozřejmě cena. Jestli nemáte hluboko do kapsy a to, co jsem výše popsal, se vám líbí, nemůžu než doporučit. Pokud ale uvažujete spíše o sluchátkách někde do tří čtyř tisíc a jejich kvalita pro vás bude dostačující, tak bych asi úplně na pilu netlačil a šel třeba do levnější analogové varianty.

V každém případě musím dodat, že i já jsem vzhledem k možnosti mít připojené další reprobedny a sluchátka přes externí ovladač nechal Roccat nainstalované a pokud chci použít bedničky nebo Sennheisery, tak si je jen vyměním nebo jen tlačítkem přepnu a nic dalšího nemusím řešit. Roccat sluchátka mám už standardně na stole a používám běžně ke hraní. Což také o něčem svědčí :-).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>