Tentokrát se jedná o naprostý opak. Jak z obrázků kolem můžete vidět, jde o zcela minimalistickou klávesnici, která je těžká, kovová, úzká, šetří místem všude, kde je to možné, a zároveň je mechanická a opravdu odolná. Pojďme se jí tedy podívat na zoubek.
Design
Klávesnice má všechna tlačítka naskládaná opravdu co nejblíže sebe a hlavně neexistuje snad ani půlcentimetrový okraj mezi hranou a vnějšími tlačítky. Jednoduše, jak veliké jsou klávesy a jejich rozložení, tak je téměř skutečně velká i klávesnice.
Co mě při počátečním používání zarazilo je výška kláves. Byl jsem zvyklý spíše na nižší membránové a tady jsem dostal pod prsty snad dvojnásobně vysoká tlačítka a k tomu mechanická. Rozdíl je opravdu, ale opravdu ihned rozpoznatelný a citelný. Ale k tomu se ještě dostaneme.
Důležitým prvkem je i možnost podsvícení. Můžete si vybrat z nepřeberných možností od blikání, dýchání, vln, hada jezdícího přes klávesy až po vlastní variantu, kdy si můžete vybrat, jak co bude svítit a rozdělit si tak sekce klávesnice. Celkově i když je z funkčního hlediska úplně jedno, jestli máte modré, zelené, blikací nebo žádné podsvícení, Roccat na tuhle vychytávku klade dost velký důraz a také se jí opravdu věnoval a vypiplal. Pokud tedy potřebujete, aby vám klávesnice dělala světelné zázraky, budete určitě spokojení. Variant najdete opravdu nespočet.
Použití
Jak jsem již dříve předestřel, pokud jste zvyklí na membrány, budete si pár dní zvykat. Mně osobně to trvalo asi dva dny, ale jakmile jednou zkusíte, nebudete chtít jinak. Respektive záleží, co očekáváte.
Musím jednoznačně vyzdvihnout kvalitu zpracování, příjemnost používání a psaní. Když si zvyknete na vyšší prstoklad a neustálé cvakání kláves, dostanete se do fáze, kdy se stane používání, hraní i psaní naprosto přirozené a zjistíte, že už ani nevíte, jaká byla předchozí klávesnice. Já to zkusil a právě teď jsem se vrátil k Roccat Skeltr. A pocity jsou zvláštní. Nějakou dobu jsem si musel opět zvykat, že mám prsty o dost níž, že pocit z psaní je naprosto jiný a vše se chová zcela odlišně.
Vše má své klady i zápory. Osobně jsem se vrátil k větší klávesnici, protože mám na stole místa dostatek, hodně píši a pohodlí je pro mě prioritou. U Suory mi chybí právě podložka pod zápěstí a takový ten komfort, kdy můžu mít k dispozici více tlačítek. Ale ani u minimalistické Suory prakticky o nic nepřijdete a není problém ji používat ke všemu. Má i jedno tlačítko na přepínání do herního módu, kdy nad šipkami máte 6 funkčních kláves, kam si můžete klidně dát makra a cokoliv dalšího.
Narazil jsem na jeden problém, u kterého nevím, jestli se jedná o chybu nebo vlastnost. Pokud mám v Roccat Swarm aplikaci nastavené makro na napsání hesla, tak u Skeltru je heslo napsáno okamžitě celé bez časových pauz mezi písmeny. Ale u Suory je tam vždy alespoň 1ms a bylo to docela otravné, protože zmáčknete makro a chcete mít vše hned. Zde jsem musel čekat, než se vše vyťuká. Ať už jsem zkoušel dávat pauzy, nedávat pauzy a hrát si s tím, pořád mi to fungovalo jinak, než jsem potřeboval.
Zpracování
Samozřejmostí je Roccat Swarm aplikace, kde máte možnost všechno krásně a efektivně nastavit a okamžitě měnit funkčnost, podsvícení a všechny ostatní menší či větší detaily klávesnice. Jen jsem tedy narazil na bug, u kterého nevím, čím byl způsobený. V některých momentech při změně podsvícení se mi Swarm zasekl s točícím kolečkem a musel jsem jej zavřít ve správci úloh a pro jistotu poté i znovu strčit klávesnici do USB portu. Stalo se mi to asi třikrát, takže nejlepší je si vše pořádně nastavit do požadované podoby, v případě problémů znovu spustit software, a pak by neměly být už žádné potíže, alespoň já při běžném používání už na nic nenarazil, takže se jedná jen o chybu aplikace.
V každém případě technické zpracování je zvládnuté výborně.