Recenze herní mechanické klávesnice ROCCAT Suora FX

Roccat Suora FX je zcela novou mechanickou klávesnicí, která si rozhodně zaslouží recenzi. Jak je již u nás zvykem, postupně píšeme o dalších a dalších kouscích od firmy Roccat. Minule to byla klávesnice Sova a tentokrát se jedná opět o stejný kus zařízení, ale z naprosto jiného soudku. Však uvidíte sami.

Roccat Suora FX

Díky firmě Roccat se nám do redakce dostávají zajímavé kousky. Z klávesnic je to již třetí recenzní pořádný kus hardwaru a i když Sova je obrovitánská, přeci jen slouží k úplně jinému účelu. S ní se můžete rozvalit v obýváku na gauč a užívat si pořádnou "pařbu" v televizi.

Tentokrát se jedná o naprostý opak. Jak z obrázků kolem můžete vidět, jde o zcela minimalistickou klávesnici, která je těžká, kovová, úzká, šetří místem všude, kde je to možné, a zároveň je mechanická a opravdu odolná. Pojďme se jí tedy podívat na zoubek.

Roccat Suora FX rozbalená

Design

Nejlepší představu si uděláte z fotek. Testovací kus byl QWERTY a na oficiálních stránkách často máte klávesu enter přes dvě tlačítka na výšku, my ji měli přes dvě na šířku, což mi přijde vhodnější, přeci jen pokud enterujete malíčkem, je lepší širší varianta.

Klávesnice má všechna tlačítka naskládaná opravdu co nejblíže sebe a hlavně neexistuje snad ani půlcentimetrový okraj mezi hranou a vnějšími tlačítky. Jednoduše, jak veliké jsou klávesy a jejich rozložení, tak je téměř skutečně velká i klávesnice.

Roccat Suora FX detailRoccat Suora FX profil
Co mě při počátečním používání zarazilo je výška kláves. Byl jsem zvyklý spíše na nižší membránové a tady jsem dostal pod prsty snad dvojnásobně vysoká tlačítka a k tomu mechanická. Rozdíl je opravdu, ale opravdu ihned rozpoznatelný a citelný. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Důležitým prvkem je i možnost podsvícení. Můžete si vybrat z nepřeberných možností od blikání, dýchání, vln, hada jezdícího přes klávesy až po vlastní variantu, kdy si můžete vybrat, jak co bude svítit a rozdělit si tak sekce klávesnice. Celkově i když je z funkčního hlediska úplně jedno, jestli máte modré, zelené, blikací nebo žádné podsvícení, Roccat na tuhle vychytávku klade dost velký důraz a také se jí opravdu věnoval a vypiplal. Pokud tedy potřebujete, aby vám klávesnice dělala světelné zázraky, budete určitě spokojení. Variant najdete opravdu nespočet.

Roccat Suora FX Swarm

Použití

Jak jsem již dříve předestřel, pokud jste zvyklí na membrány, budete si pár dní zvykat. Mně osobně to trvalo asi dva dny, ale jakmile jednou zkusíte, nebudete chtít jinak. Respektive záleží, co očekáváte.

Musím jednoznačně vyzdvihnout kvalitu zpracování, příjemnost používání a psaní. Když si zvyknete na vyšší prstoklad a neustálé cvakání kláves, dostanete se do fáze, kdy se stane používání, hraní i psaní naprosto přirozené a zjistíte, že už ani nevíte, jaká byla předchozí klávesnice. Já to zkusil a právě teď jsem se vrátil k Roccat Skeltr. A pocity jsou zvláštní. Nějakou dobu jsem si musel opět zvykat, že mám prsty o dost níž, že pocit z psaní je naprosto jiný a vše se chová zcela odlišně.

Roccat Suora FX barevnáRoccat Suora FX červená

Nelze říct, že je něco horší nebo lepší. Jak mi říkal kamarád, je to jako srovnání třeba aut Fiat Punto a nějaké SUV. Každé z nich může být super, ale ke zcela odlišným účelům. A podobné je to i zde. Pokud chcete jednoduchou klávesnici a stačí vám cokoliv do pětistovky nebo tisíce korun, tak je vám jedno, na čem píšete nebo hrajete. Pokud chcete velkou multimediální klávesnici s hodně makro tlačítky, možnost zafixovat si třeba do okraje klávesnice mobil a potřebujete velkou podložku pod zápěstí, asi budete chtít Skeltr nebo jiného obra. Pokud ovšem preferujete herní klávesnici, co vydrží drsnější zacházení, nechcete se bát o kvalitu, musí být malá, přenosná a třeba ještě dobře svítit, tak je pro vás naopak Suora.

Vše má své klady i zápory. Osobně jsem se vrátil k větší klávesnici, protože mám na stole místa dostatek, hodně píši a pohodlí je pro mě prioritou. U Suory mi chybí právě podložka pod zápěstí a takový ten komfort, kdy můžu mít k dispozici více tlačítek. Ale ani u minimalistické Suory prakticky o nic nepřijdete a není problém ji používat ke všemu. Má i jedno tlačítko na přepínání do herního módu, kdy nad šipkami máte 6 funkčních kláves, kam si můžete klidně dát makra a cokoliv dalšího.

Roccat Suora FX modráRoccat Suora FX zelená
Narazil jsem na jeden problém, u kterého nevím, jestli se jedná o chybu nebo vlastnost. Pokud mám v Roccat Swarm aplikaci nastavené makro na napsání hesla, tak u Skeltru je heslo napsáno okamžitě celé bez časových pauz mezi písmeny. Ale u Suory je tam vždy alespoň 1ms a bylo to docela otravné, protože zmáčknete makro a chcete mít vše hned. Zde jsem musel čekat, než se vše vyťuká. Ať už jsem zkoušel dávat pauzy, nedávat pauzy a hrát si s tím, pořád mi to fungovalo jinak, než jsem potřeboval.

Zpracování

Jak jsem již zmínil, vše působí a fakticky i je opravdu masivní a pevné. Když klávesnici položíte, tak perfektně drží na stole a nehýbe se ani při sebevětším herním zápalu. Kabel je kvalitní a žádná guma, která se vám všude zachytí. Samozřejmostí je anti-ghosting technologie, životnost kláves 50 milionů stisků, 16,8 milionů barev pro podsvícení, šest herních kláves a 100Hz polling rate pro rychlou odezvu.

Roccat Suora FX blikání, ovládání
Samozřejmostí je Roccat Swarm aplikace, kde máte možnost všechno krásně a efektivně nastavit a okamžitě měnit funkčnost, podsvícení a všechny ostatní menší či větší detaily klávesnice. Jen jsem tedy narazil na bug, u kterého nevím, čím byl způsobený. V některých momentech při změně podsvícení se mi Swarm zasekl s točícím kolečkem a musel jsem jej zavřít ve správci úloh a pro jistotu poté i znovu strčit klávesnici do USB portu. Stalo se mi to asi třikrát, takže nejlepší je si vše pořádně nastavit do požadované podoby, v případě problémů znovu spustit software, a pak by neměly být už žádné potíže, alespoň já při běžném používání už na nic nenarazil, takže se jedná jen o chybu aplikace.

V každém případě technické zpracování je zvládnuté výborně.

Shrnutí

Upřímně, není moc co dodat. Pokud máte rádi minimalistický design, milujete barvičky i podsvícení a chcete robustní mechanickou klávesnici, nebál bych se koupě. Samozřejmě je zde otázka ceny, která se aktuálně pohybuje kolem 3700 Kč. Ale pokud nejsou peníze problém, klidně si klávesnici objednejte. Existuje také verze bez FX, kdy je podsvícení jen modré a chybí některé barevné funkce. Na druhou stranu je cena pouze 2700,- a to už je znatelná úspora.

Roccat Suora FX balení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>