Recenze “gaučové” klávesnice ROCCAT Sova

Přečtěte si recenzi nové klávesnice, se kterou se můžete uvelebit v obýváku na gauči a hrát své oblíbené hry na televizi, jako kdybyste měli PlayStation. Užijete si konečně pořádnou herní seanci s nohama nataženýma před sebou? Nebo je klávesnice nepoužitelná? To se dozvíte na následujících řádcích.

ROCCAT Sova recenze

ÚVOD

Od firmy ROCCAT jsme testovali už pěknou várku hardwarových hračiček. A tentokrát máme něco, co jsme museli vyzkoušet i doma v obýváku a na gauči. Jedná se o mechanickou klávesnici ROCCAT Sova MK. Je možné koupit i levnější membránovou. Aktuálně dle Heureky se cena hýbe kolem 4 – 5 tisíc, těžko soudit, o jakou variantu jde. Ale odhaduji, že mechanickou verzi levněji než za 4.500,- nekoupíte.

ROCCAT Sova official

Varianty

Když už jsem načal verze, tak rovnou tuto sekci doplním a zhodnotím jednotlivé plusy a mínusy. Poté se vrhneme na další detaily.

Pokud porovnám použití s ROCCAT Skeltr, tak mechanický stisk je mnohem jistější, příjemnější a působí lépe a bytelněji. Samozřejmě pokud nejste opravdoví profi hráči, tak reakci ve stisku nejste schopní poznat. Na druhou stranu je psaní a mačkání jednotlivých kláves mnohem hlasitější, proto pokud byste chtěli hrát třeba v noci se sluchátky na hlavě, tak vaše zápolení rozhodně bude pěkně v tichu slyšet a možná i vadit drahé polovičce. Jestli byste ale chtěli hrát na TV třeba jen 2x týdně, tak bych se nebál ani levnější membránové verze, jenž by zcela stačila, byla by tišší a také levnější.

Vzhled, design, použitelnost

Jak můžete vidět na fotkách okolo, jedná se o docela velkou hračku. Numerickou část běžných klávesnic nehledejte. Z rozumného důvodu šetření místem tam není. A ono málokterý hráč ji vůbec používá. Většina stejně má levou ruku na WSAD. Prostor pro myš je dostatečně velký a perfektní je i velké místo pro opření zápěstí. Nemůže se vám tedy stát, že byste si lámali ruce a po hodině hraní nebyli schopní pokračovat. Zvlášť, pokud chcete sedět nebo být v "pololehu" na pohovce. Klávesnice musí být dostatečně velká a musí i dobře sedět na stehnech nebo stolku. A to se "Sově" opravdu daří. Z hlediska komfortu není co vytknout.

Ze spodní strany máte pěnové podložky, které můžete velice lehce vycvaknutím odstranit. Stejně tak podložku pod myš a levou přední stranu můžete vytáhnout. Díly k sobě drží pouze magnetem. Proto se stává čištění zcela bezproblémové a nemusíte se bát, že byste museli těžce utírat vylitou colu. Samozřejmě, pokud vám něco zateče do kláves, budete mít větší problém.

ROCCAT Sova spodní strana
Jaké jsou rozměry? Na délku má 646 mm a na šířku 280 mm. Tloušťku 37 mm. Klávesnice má délku 300 mm a vše váží 2350 gramů. Zároveň obsahuje anti-ghosting technologii a N-key rollover. Tzn. že můžete zároveň stisknout všechna tlačítka a každé z nich bude i zaregistrováno počítačem. A nestane se vám, že by se stisklo něco, co nemá.

Propojení, konektivita

Jak jistě vidíte, nejedná se o bezdrátové připojení. Klávesnice má k dispozici 4 m dlouhý kabel, který strčíte do USB v PC. Vzadu máte poté možnost připojit další 2 USB zařízení, pravděpodobně myš a třeba sluchátka.

ROCCAT Sova propojení
Co mi ale dost vadilo, a moc tohle řešení nechápu, je propojení klávesnice skrz 5-pinový konektor bez možnosti nějaké fixace. Protože kabel nelze žádným způsobem uchytit ke klávesnici, ani nejdou nijak pevně zacvaknout jednotlivé konce, takže se může velice lehce stát, že v zápalu hraní si klávesnici odpojíte. A to fakt asi nechcete. Je potřeba tedy buď vše slepit třeba izolepou nebo si víc pohrát s uchycením a nějakou dodělávkou zafixovat. Ale zase je potřeba říct, že pokud budete jen sedět a neskákat, tak by se odpojit neměla a mně se to stalo jen při manipulaci, když jsem řešil uchycení myši nebo klávesnici dával na stůl.

Ze zadní strany si můžete přidělat úchyt na mobil (my tento držák bohužel neměli k dispozici) a u myši máte malý "zobáček", kde si připnete kabel, aby vám mrška nemohla ujet, a zároveň zbytek kabelu lze vložit do škvíry ze zadní strany a tím způsobem se úplně zbavit zbytečné šňůry. Což je výborné a pokud budete mít zvuk z televize nebo reproduktorů, tak jediný kabel, který uvidíte a který bude někde natažený, je jen ten k počítači.

ROCCAT Sova zadní strana

Software, aplikace

Jak je u ROCCATu zvykem, velice jednoduše si jejich aplikace SWARM klávesnici najde, nainstaluje potřebné ovladače a vše okamžitě funguje. V nastavení můžete měnit podsvícení, barvu, intenzitu, programovat klávesy, nastavit rychlost opakování kláves a další věci. Pro běžného hráče stačí nastavit podsvícení, které je v základním nastavení dost výrazné a minimálně mně přišlo nutné jej ztlumit. Ale jinak není co dodat a vše funguje zcela bez problémů.

ROCCAT Sova schování kabelu od myši

Praktické zkušenosti

A teď něco přímo o hraní a používání tohoto hardwarového kousku. Určitě si připravte válendu a televizi tak, ať se vám hraje příjemně. Na mé 107 cm televizi jsem byl docela daleko a gauč ani TV jsem k sobě fakt přesunovat nechtěl. Když jsem tedy zkoušel třeba Paragon, minimapa a ikonky byly dost malé. Ale toto je pouze otázka toho, jak velkou máte televizi a jak daleko od ní sedíte, nemá to nic společného s klávesnicí. Přesto s tím raději předem počítejte.

Jakmile budete spokojeně usazení, upravíte si myš, kabel a položíte "Sovu" na kolena, budete se cítit naprosto přirozeně a určitě nebude trvat víc jak pár minut, než si na vše zvyknete. Na psaní je testovaná mechanická klávesnice naprosto super, jen je potřeba trošku cviku, jelikož Escape a všechna tlačítka jsou u sebe bez jakýchkoliv mezer. Takže třeba i Enter je trošku jiné vzhledem k tomu, že není zcela na kraji. Ovšem nepředpokládám, že tuto klávesnici za 4.000,- si kupujete pro psaní textu a sezení před televizí a otevřeným Wordem.

ROCCAT Sova na části
Co se týká hraní, pohybu myši a umístění ploch, není si nač stěžovat. Plochy pro zápěstí jsou dostatečně velké, myš máte krásně zafixovanou na zadní straně a vše funguje a sedí přesně tak, jak potřebujete. Samozřejmě tu může nastat problém, pokud jste zvyklí hrát na nějakém herním ovladači i levou rukou. Třeba jako já. Už roky mám Belkin N52 a hry na ničem jiném nehraji. Takže pro mě osobně je přechod na klávesnici problém sám o sobě a jednoduše hraní na WSAD bez možnosti dalších tlačítek po bocích a u palce je pro mě nepřirozené. A na této klávesnici určitě není další prostor pro položení dalšího ovladače vlevo. Ono to ani není cílem, že? Hodně lidí hraje jen na myši a klávesnici a pro ně bude Sova naprosto dostačující.

Co je důležité, tak ani po několika hodinách se necítíte nepohodlně a není problém strávit takto na gauči celé odpoledne nebo noc. Což je často mnohem příjemnější jak v židli před monitorem. A o to tu jde přeci jde.

Pro koho je klávesnice určena?

Pokud mám jasně definovat, kdo tuto klávesnici určitě využije, tak se jedná o všechny, kteří by rádi využili svou televizi ke hraní, nevadí jim nějaký ten kabel na zemi a rádi by si z PC udělali takové menší PS4 nebo Xbox One. Klávesnice naprosto v pohodě splní všechny podmínky občasných i každodenních hráčů a jestli hledáte právě takovou klávesnici, která vás dostane do pohovky před pořádnou obrazovku, mohu ji jen doporučit. Samozřejmě, pokud ovládáte myš levou rukou, tak máte smůlu. ROCCAT Sova se vyrábí jen pro praváky.

V případě, že nechcete trávit volný čas na židli před monitorem, ale na pohovce s televizí před sebou, je tohle ta správná volba.

ROCCAT Sova | Gaming Lapboard - Pre-Order Available Now!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>