Bunker Punks – Early Access Recenze

Bunker Punks je rougelike FPS hra zasazená do dystopické budoucnosti, kde ovládáte partičku revolucionářů, co vykrádají vládní objekty a upravují si svůj arzenál a bunkr. Hra zatím vyšla v předběžném přístupu na Steamu, ale i tak vás na chvíli zabaví.

Úvod

Bunker Punks se na Steam dostali v březnu 2016 jako druhá hra od studia Ninja Robot Dinosaur. Jejich první herní počin, Ray Ardent: Science Ninja, sklidil úspěch. Jak ale dopadne Bunker Punks? Dostane ještě nějaké změny, než vyjde jako plná hra, nebo zůstane nedodělán jak se u Early Access her občas stává?

Partička revolucionářů.

GAMEPLAY

Gameplay je nejsilnější stránka hry. A taky jediná. Ale o tom později. Už je z obrázků jasné, že hra se hodně inspiruje u her z první generace FPS. Což je rozhodně dobré místo, kde čerpat inspiraci. Hra si bere základní elementy z věcí jako DOOM (vylepšená verze první hry) a Quake, takže tady čekejte přímou jednoduchost těchto Gun-Run her. Prostě vlítnout do místnosti, vše vystřílet, pobrat loot a jít dál. Prosté, jednoduché a zábavné.

Jako nepřátelé proti vám (bohužel) nenastoupí žádní démoni nebo mutanti, ale prostí roboti. Pravda roboti s dobrou muškou a nepříjemnými zvyky, jako připlížit se k vám zezadu a pak vybouchnout. Jednoho protivníka sundáte na pár zásahů a ještě se vysmějete jeho mrtvole, ale jak se na vás pustí ve skupině, docela se zapotíte. K tomu vám poslouží ze začátku chudá, ale později dost bohatá škála zbraní, ve které si vybere každý. A nebojte, je tu brokovnice.

Takže projít všechny levely jedné budovy, sesbírat všechen loot a vrátit se do bunkru. Ve vašem zájmu byste měli sbírat hlavně Credits a takzvané Tech. Credits, nebo prostě kredity, slouží k upravování vašeho bunkru a vašich schopností. A Tech využijete, jakmile umřete a dostanete možnost nakoupit si ve speciálním obchodě. Zde získáte věci, které se projeví až v následujících hrách. A můžete si dokoupit další členy do vašeho bunkru, což se rovná více životů a pokusů. Jak postupujete hrou, levely bývají delší, zamotanější a celkově náročnější. Robotů je všude mnohem víc a náboje vám doslova mizí před očima. Po pár složitějších levelech budete mít reflexy a vnímání na mistrovské úrovni a robotí mrtvoly se kolem vás budou vršit do velkých hromad. Hra předkládá hráči výzvy se stupňující se obtížností a to oživuje jinak monotónní levely.

O jednoho revolucionáře méně.

PŘÍBĚH

Pamatujete si, jak jsem zmínil, že gameplay je jediná stránka hry? Příběh totiž lze shrnout do: Ty jsi někdo, kdo dělá revoluci. A proto musíš vystřílet a vykrást vládní budovy. Ale proč? Proti jaké vládě? Co mi udělali? Kde jsou všichni ostatní lidé? Opravdu doufám, že příběh dostane alespoň nějakou úpravu, než hra plně vyjde, protože tohle je prostě odfláknuté. Hráč si zaslouží vysvětlení, proč dělá to, co dělá. A odpověď: ,,aby za to dostal možnost vylepšení‘‘ se nepočítá. No co už.

A proti tomuhle bojujete.

GRAFIKA

Grafika je další zklamání. Mám rád hry, co v dnešní době používají starý retro vzhled. Ale potom, co jsem viděl, co se z tohoto stylu dá udělat za umění, je Bunker Punks prostě ošklivá hra. Ano, hra je sice pořád ve vývoji, ale i první verze DOOMu či prvního Wolfensteinu vypadají lépe a to jsou o pár let starší. Graficky má hra před sebou obrovský potenciál a doufám, že ho do budoucna využije. Jinak to bude obrovská škoda.

ZVUKY

Jak už bylo zmíněno, tak hra se snaží přiblížit velkým legendám jako DOOM a zatím jí to tak nějak nevychází. Podaří se jí to aspoň u zvuků? No, taky moc ne. Několik málo skladeb a ty se opakují pořád dokola. Jsou sice pěkně divoké a hlasité, ale pořád stejné. Aspoň že efekty to vyrovnávají. Střelba. Výbuchy. Umírání nepřátel. Krásná retro jatka. V efektech hra docela válí.

OVLÁDÁNÍ

K ovládání potřebujete pouze to nejzákladnější. Klasické klávesy WASD, funkčního počítačového hlodavce a dobré reflexy a soustředění. Ty poslední dvě věci budete využívat asi nejvíce. Už od prvního momentu, kdy se před vámi otevřou dveře do dalšího levelu, se to před vámi bude hemžit nepřáteli. Takže na ně musíte hrdinsky vyběhnout a všechny zběsile a bez rozmyslu postřílet! Anebo taky ne. Hra vám sice říká, že nejlepší cesta je zběsilý běh se střílením, ale opatrný pomalý postup s krytím se za prostředí tady hold funguje líp.

Grafika prostě nic moc.

SHRNUTÍ

Ano, Bunker Punks jsou stále ve vývoji. Ano, neměl bych si proto tolik stěžovat. Ale já stejně budu. Hra se snaží inspirovat u toho nejlepšího, co kdy v herním průmyslu vzniklo, ale tak nějak to nedotáhla do konce. Do budoucna má hra před sebou obrovský potenciál, o kterém doufám, že ho využije aspoň z části. A byl bych za to opravdu rád. Ale zatím je to prostě jen lehce nadprůměrná zábava. Zatím.

6
Fair

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>