Novus Inceptio – známe datum vydání předběžného přístupu!

Pokud netrpělivě čekáte na den, kdy si budete moci tuhle českou hru zahrát na vlastním monitoru, vězte, už se to blíží!

Image title


Ano, hra vyjde už v pondělí 5. října na Steamu v předběžném přístupu. Tedy za pár dní!

Jaká bude cena? Běžná cena v early access bude 29.99$ / 27.99€, ale první týden Novus Inceptio koupíte s 20% slevou.

Níže si můžete přečíst oficiální i neoficiální informace o hře, zároveň s otázkami a odpověďmi.

Malý hype popisek

Vítejte v tajemném světě Novus Inceptio, kde na Vás čeká nový herní zážitek v objevování, budování a přežití. Poznejte sandbox survival svět s prvky MMO a podílejte se na vytvoření plnohodnotné hry.

Image title

PROLOG

Novus Inceptio je survival sanbox hra s MMO prvky. Nezaměřuje se primárně na ničení a poškozování vybudovaných věcí, ale na vytváření a sdílení hodnot. Aktuálně je hra v early access verzi v GHOST módu. Naším cílem je vytvořit plnohodnotnou MMO survival akci zaměřenou na budování nové civilizace zcela vrežii hráčů.

GHOST mód je single player část hry s MMO prvky. Každý hráč zde má první část světa (64km²) pouze pro sebe. Zde zažívá seznamování s hrou a jejími mechanikami. GHOST mód je předpříprava na plnohodnotné MMO a slouží kodladění hráčské interakce a herních principů. Mód bude nedílnou součástí i plné verze hry.

Novus Inceptio míchá netradičním způsobem sci-fi a fantasy tématiku s nádechem PostApo. Příběh je zasazen do daleké budoucnosti na naší planetě, která již není jakou ji známe dnes. Jedním z důležitých témat pozadí hry je zjišťování pravdy o těch co stojí na pozadí všeho již od pradávna…

Novus Inceptio staví na proceduralitě – svět není tvořen ručně, ale za pomoci složitých procedurálních procesů, které ze hry dělají unikátní projekt realizovatelný menším indie týmem.

Image title

příběh na pozadí


Úsvit bohů

Galaxie je chladným a nehostinným místem. Tvůrci to ví. Dlouhé eóny tráví hledáním inteligentního života. Nejsou neúspěšní. Několik planet a pokročilými organismy ochraňují všemi prostředky. Život nesmí zaniknout, říkají. Zároveň si uvědomují rizika, která každou civilizaci čekají. Nenápadnou manipulací s cizím DNA a přidáváním informací se snaží zaručit, že nedojde k ničivým genocidám.

Neposlušní věřící

Tvůrci stáli i po boku lidské civilizace od jejího počátku. Jako bohové nenápadně ovlivňovali fyzickou, ale i technologickou evoluci a psychické zrání civilizace. Nikdo ale není dokonalý, dokonce ani bohové. Namísto toho, aby lidé uctívali mír, obraceli se k válce a na své bohy zapomínali. A Tvůrci? Uvědomili si, že jejich experiment selhal. Bratrovražedné šílenství lidí neuměli zastavit. Když padl jejich poslední posel, kterého lidé přitloukli na kříž, vrátili se pomocí portálu zpět, odkud přišli. Na jinou planetu? Nebo do jiné reality? Nikdo neví. Co však víme je, že skrz portál stále sbírali informace.

Konec světa

Další cesta lidské civilizace trvala necelých 2 000 let. Během této éry přišel objev štěpení atomu a celá planeta se pokryla hřiby atomových výbuchů. Válka byla děsivě rychlá a efektivní. Kdo se neukryl do podzemních bunkrů, byl zasažen radiací a zemřel. Z desítek miliard zbylo sotva pár set tisíc lidí. Aniž by to lidé věděli, dostali zprávu o konci jejich světa i Tvůrci. V rozhořčení, že někdo může být tak nezodpovědný, vrátili se a lidskou rasu definitivně vyhubili.

Člověk 2.0

Mrtvá planeta se otáčela ve vesmíru dál. Během milénií se pomalu zbavovala smrtící radiace. Tvůrci se rozhodli začít nový experiment. Se vzorky lidského DNA a s pomocí nekonečné databáze informací vrátili přírodě její život. Stvořili také nové lidi – Homo Novus. Vypustili je na zrekultivovanou planetu, ale již nechtěli opakovat své staré chyby. Každý klon proto doprovází jeho osobní robot A2-A.

Objevte světy!

A2-A je anděl strážný. Pomáhá lidem, chrání je a postupně jim předává komplikovanější znalosti. Vedle toho také monitoruje chování svého svěřence, aby nedošlo ke vzrůstu agresivity, která zahubila předešlou civilizaci. Ani tak ale není systém stoprocentní. Tvůrci s tím počítali. Novou planetu osadili anomáliemi, které umožní klonům cestovat v čase do minulosti a poučit se z chyb svých dávných předků. A kdo ví – třeba je anomálie přenesou i do jiných dimenzí. Možná, že pak noví lidé věnují čas objevování a poznání, namísto zabíjení a ničení.

A Tvůrci? Nikam neodcházejí. Analyzují data z desítek tisíc A2-A a čekají na správný okamžik, kdy se budou moci svým dětem osobně představit.

Image title

HLAVNÍ HERNÍ PRVKY GHOST VERZE


SVĚT NENÍ JEN MRTVÁ KULISA

V Novus Inceptio jsme chtěli dosáhnout uvěřitelného světa, který není jen kulisa. Skoro se vším lze provádět interakci – od povrchu, keřů, stromů až po vlastní stavby. Žádná rostlina ve hře není vyloženě jako dekorace – chcete sebrat houbu a sníst? Nic Vám nebrání. I obyčejný strom neslouží jen jako zdroj dřeva, ale nabídne další suroviny (kůra, listí, větve, pryskyřice atd.)

Novus Inceptio obsahuje prostředí s přirozeným plynutím času, střídání denních cyklů, projevy a efekty počasí. Na den či noc reagují i okolní zvířata – přes den jsou více aktivnější než v noci. Během silného deště není skoro nic vidět, ale je možné se schovat do domu a vyčkat než ustane. Pokud se na chvilku zastavíte a zaposloucháte do zvuků přírody, poznáte kterým směrem loví vlk, pocítíte zvedající se vítr či se necháte jen únášet atmosférickou hudbou a budete v poklidu relaxovat za šumění listů a větru.

NEMOMEZENÉ MOŽNOSTI POSTAVY

Novus Inceptio umožňuje přirozené vytváření postavy. Vylepšovat se budou ty osobnostní atributy, které hráč využívá. Ty nevyužívané se budou časem zhoršovat. Postavy budou stárnout a permanentně umírat na následky zranění, nemoci či vyčerpáním při průzkumu světa. Hráč se v takovém případě ocitne v roli A2-A a pomocí DNA vytvoří svého nového klona se shodnými vlastnostmi. Mezi další potenciální možnosti v budoucích updatech je přenos genetických informací na potomky (další generace), za které může hráč pokračovat v případě úmrtí své postavy stářím (kdy ani klonovací zařízení nepomůže). Stárnutí se však netýká pouze hráče, nýbrž všech objektů ve hře. Hráč tak nebude moci hromadit základní suroviny, ale zpracovávat je na trvanlivější výrobky, případně směnit scílem pokrytí vlastních akutních potřeb.

A proč Novus Inceptio hrát? Na rozdíl od jiných her neobsahuje limity atributů [P1]postav. Hráč tak má naprostou volnost ve vytvoření mixu zaměření, které jej skutečně baví. Nemusí přemýšlet ještě před začátkem hry, kterou rasu či povolání zvolí – atributy postavy se automaticky upravují podle toho, co postava často vykonává.

LORE OVLIVŇUJÍCÍ HRU

Narozdíl od jiných survival sanbox her Novus Inceptio má na pozadí příběh a lore, které zde není jen jako rozptylující pozadí. Celý příběh a lore se bude postupně odhalovat. Tento prvek otevírá nové možnosti v budoucích updatech.

ANOMÁLIE

Ve světě je spousta portálů do jiných dimenzí či časů (nové budou postupem času přibývat s budoucími updaty). Tyto anomálie nelze zmapovat – jsou generované náhodně a pro každého hráče odlišně. V anomáliích je možné nalézt speciální odměny a především se naučit nové recepty, bez kterých nelze nic vyrábět. Aktuálně anomálie neskrývají nebezpečí, ale to se vbudoucnosti změní.

V první verzi Novus Inceptio je možné najít tyto specifické anomálie, které jsou jen malým náznakem toho co přijde:
Procedurální dungeony – každý dungeon je unikátní a obsahuje náhodně rozmístěné odměny.
Jiné dimenze, časové úseky – pouštní či zimní lokace atd.
Časové flashbacky – hráč se přesouvá v čase, ale zůstane na stejném místě – tyto anomálie slouží hlavně k učení receptů.

PŘEŽIJ!

Na začátku hry se ocitnete uprostřed divoké přírody. Vaše vybavení? Pouhý nůž a základní nástroje. Naštěstí nejste sami! Důležitým pomocníkem pro vás je malý osobní robot A2-A, ale ten za vás neudělá všechnu práci. Příroda nerada dává věci zadarmo a je třeba najít zdroje potravin, tepla[P2] a připravit se na nebezpečí, které se ukrývá v hlubokých lesích. Nemoc, zranění či smrt je na denním pořádku. Postupem času se se naučíte porozumět zákonům světa a budete připraveni na další cestu.

BUDUJ!

Domov je základ pro přežití a budování hodnot. Můžete si postavit vlastní domov, farmu, a zaměřit se na jedno z mnoha řemeslných odvětví. Celý stavební systém funguje pomocí modulárních prvků, kdy je možné vše nejdříve naplánovat a až následně shromažďovat suroviny pro finální výstavbu (což nebude rozhodně lehký úkol). Jediným omezujícím kritériem je znalost receptů na stavební díly, vlastní kreativita, dostatek surovin a dovednosti.

Vyrábět stavební díly se naučíte jejich nalezením v anomáliích nebo nákupem již hotových v aukcích od ostatních hráčů (aukce bude součástí budoucích updatů). Poškozené či chátrající domy je nutné opravovat.

TVOŘ!

Vyrábíte rádi věci? Pak se vám Novus Inceptio bude líbit! Jakýkoliv předmět ve hře je totiž unikátní a vytvořený hráčem. Výroba jakékoliv věci je komplexní proces postavený na mnoha atributech od dovednosti v daném oboru až po použitý materiál na výrobu. Systém výroby neříká hráči co a z čeho přesně vyrobit, ale pouze uvádí jaký typ surovin je pro daný předmět zapotřebí – při použití kamene vznikne kamenná sekera, ale při použití železa bude sekera železná – na každou potřebnou část lze použít odlišný materiál, kdy se zohledňuje například i typ a tvrdost dřeva.
Novus Inceptio podporuje vytváření předmětů hráči. Kvality předmětů a technologie se tak budou zlepšovat společně s vlastnostmi postav.

ZKOUMEJ!

Vše ale není jen o osídlení světa, přežití a zajištění funkční ekonomiky. Čeká na Vás svět plný života, nebezpečí a tajemna. Husté lesy, vyprahlé pouště, tropické džungle či živý podmořský svět. Vše o rozloze 576 km² (64km² v GHOST verzi). Můžete se vydat na dlouhou cestu za cennými surovinami či za poznáním pravdy a pravého účelu existence obnovené planety. V horách naleznete jiné suroviny než v nížinách či pod vodou.
Nezapomeňte zkoumat anomálie a hledat nové recepty – anomálie jsou cestou k objevení nepoznaného a rozšíření možností hry.

Image title

FAQ

Proč předběžný přístup?

Novus Inceptio je ve vývoji na papíře již od roku 2012. Reálný vývoj byl zahájen od počátku roku 2014. Aby se hra dostala do vysněného stavu MMO verze, je nutné již zapojit Vás – hráče. Poznat co je špatně, kde jsou nedostatky a také hlavně zjistit zda má hra v dnešním světě své místo. Hra je tvořena pomalu rozrůstajícím se malým týmem. A jelikož chceme vytvářet hru pro hráče, potřebujeme zpětnou vazbu od vás, hráčů. Proto volíme early access namísto crowfunding kampaně – ta by nám nepřinesla tolik cenný feedback. Takto společně můžeme vytvořit hru která nás bude všechny skutečně bavit. Volíme strategii pravdy a neslibovat nic co není možné vytvořit – ale zároveň se držíme hesla „nic není nemožné“.

Přibližně jak dlouho bude tato hra v předběžném přístupu?

Vše bude záležet na tom, jak se podaří odladit GHOST verzi a připravit přechod na plnohodnotné MMO. Vzhledem knáročnosti vývoje nemůžeme slibovat žádné termíny, náš předběžný odhad však plánuje pokračování vývoje této verze po následující jeden až dva roky.

Jak se bude plná verze lišit od předběžného přístupu?

Hlavní rozdíl bude plnohodnotné MMO verze. Možnost komunikovat a interagovat s hráči, společně budovat novou civilizaci a sdílet své vybudované domovy, vesnice či města. Svět se rozšíří o další prostředí, lokace a recepty. V plánu je toho hodně, ale spíše než slibovat převratné změny plánujeme vydávat nový obsah průběžně.

V jaké fázi vývoje se hra nachází?

Vše co je aktuálně ve hře není 100% vyladěné a funkční. Je možné najít drobné i zásadní nedostatky. Vše se snažíme řešit do detailu a komplexně s ohledem na MMO prvky hry. Aktuálně je ve hře vše stěžejní a zásadní pro první testy i zábávné hraní.

Optimalizace hry bude postupně prováděna dle odezvy hráčů. Proto, pokud hru nespustíte (prosím porovnejte si minimální požadavky na hardware), neodsuzujte ji. Na hře se pilně pracuje a požadovaný výkon se pravděpodobně časem změní.

Změní se cena hry po skončení předběžného přístupu?

Toto je velmi ošemetná otázka – nelze na ni jednoduše odpovědět. Aktuální cena předběžného přístupu je stanovena jako příspěvek na vývoj. Finální cena může zůstat stejná, ale také nemusí.

Jak plánujete zapojit komunitu do vývoje této hry?

Během prvních dnů (možná i měsíců) se bude hlavně provádět optimalizace a řešit zásadní bugy. Snažíme se naslouchat komunitě a ladit herní prvky i za jejich přispění (fórum, sociální sítě, nově připravovaný web atd.). Ne vždy je ale možné udělat vše dle požadavků komunity – proto se každý návrh bude řádně posuzovat s ohledem na budoucí MMO verzi hry. Celá hra by měla být ve výsledku dílo vytvořené za spoluúčasti všech, co se budou chtít zapojit a pomoci, ať už nalezením zásadních nedostatků či nových nápadů. Už teď je spousta herních prvků vyladěna na základě odezvy našich testerů či fanoušků. Přestože některé uživatelské nápady kolidují s konceptem a stěžejní myšlenkou, další jsou opravdovým přínosem pro budoucnost tohoto projektu.

A tady se můžete podívat na login obrazovku, kterou snad i vy brzy uvidíte 🙂

Image title

2 Comments

 1. Avatar photo

  super upoutávka uz se tešim a jsem přesvědčen ze si to své příznivce najde

  Reply
  • Avatar photo

   To si piš 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>