El Somni Quas – stavba římského kolosea

Zdá se, že lidé kolem hry El Somni Quas mají nemalé stavitelské ambice a troufli si na stavbu římského kolosea. Velká část dojmu ze hry je tvořená její grafickou stránkou a jedním z lidí, kteří mají tuhle práci v ESQ teamu na starost, je Zbyněk Juračka. Ve třetím dílu naší série vám přiblíží vznik Vespa - kolosea.

El Somni Quas - Vespum - koloseum

Ahoj, jsem level designer ESQ teamu. Dnes bych vám rád vyprávěl jak vzniklo naše Vespum. Když jsem dostavěl Sparrow Port, o kterém Vám napíšu jindy, dostal jsem chuť postavit pro ESQ svět pořádnou arénu.

Ve chvíli, kdy chcete něco takového postavit, to buď musíte vymyslet, nebo se nechat inspirovat něčím, co už postavené je. A jelikož se v ESQ teamu nebojíme výzev, vzal jsem si jako inspiraci nejslavnější arénu světa – římské koloseum.


Když chcete něco napodobit, musíte se o tom dozvědět co nejvíce a tak jsem se pustil do čtení. Ve chvíli, kdy se pustíte do čtení o amfiteátru císaře Vespasiana, musíte se nutně do té budovy zamilovat.

Koloseum začal stavět císař Flavius Vespasianus v roce 70 po Kristu a dokončil ho o deset let později jeho syn Titus. Ve své době, před dvěma tisíci lety, se do této arény vešlo 50 000 sedících diváků! Hry, které se v koloseu děly pod záštitou římských politiků, měly za účel získat si náklonnost prostého lidu. Odtud také pochází známé rčení "chléb a hry". O Koloseu by se toho dalo napsat hodně, ale teď se vrátím k Vespu.


Nejdůležitější bylo vybrat místo a také zvolit měřítko.

Našel jsem pro Vespum příhodné místo na rozmezí jižních pouští a středního pásu světa ESQ. Je to místo, kde se v našem světě střetávají dvě kultury a není těžké domyslet si legendu o dlouhé válce, která byla ukončena společnou stavbou slavné arény, kde se budou napříště spory řešit "civilizovanějším" způsobem.

Na řadu přišlo měřítko. Vytvořil jsem si podle dispozic reálného kolosea jednoduchý model a zjistil jsem, že takhle to nepůjde. Koloseum v reálném světě je 189 metrů dlouhé, 156 metrů široké a 50 metrů vysoké. Taková aréna by ve ESQ světě stála na ploše čtyř vesnic!

V měřítku 1:2 už dávala stavba větší smysl.

Dále jsem si musel proměřit jednotlivá patra kolosea a podívat se, jak je vlastně dávní stavitelé postavili. Načetl jsem si specifika ionských, dorských a korintských oblouků, přepočítal velikosti a dal se do výběru materiálů.


Nemáme žádnou specifickou grafiku pro podobné účely. Bylo třeba vyjít z toho, co máme a postavit si modely jednotlivých pater. Když tahle přípravná fáze skončila, začal jsem klonovat základní model kolem dokola eliptického tvaru arény.Elipsa je ďábelský tvar. Kdyby byla aréna kruhová, stačil by změřit úhel posunu a obkroužit arénu kolem dokola. Elipsa je složitější, každý posun má jiný úhel a délku. A i když je Vespum v měřítku 1:2 k originálnímu koloseu, pořád má jeho obvod 270 metrů. Ale podařilo se a Vespum dostalo svůj tvar.I poté bylo na Vespu hodně práce. Musel jsem ručně opravit nepřesnosti vzniklé ručím posouvám základního modelu, dodat světla a vymyslet a udělat schodiště. Ta se bohužel nedala dělat stejná s originálem kvůli zmenšení měřítka.Nezapomněl jsem ani na Velarium, ukotvení lan, které drželo nad koloseem plachty tvořící stín během dlouhých her. A nyní by mohlo být Vespum skoro hotové.


Skoro, protože je třeba doladit ještě spoustu malých detailů a optimalizací. A je to přece jen hodně velký barák. Na výsledek už se budete muset přijít podívat sami až ESQ spustíme.

Autor: Zbyněk Juračka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>