El Somni Quas – Exkluzivní série článků od tvůrců hry

První díl exkluzivní série článků o hře El Somni Quas vás seznámí s herním systémem, který věrně kopíruje český Ultima Online Shard Endor. Všechny texty pochází z pera Zbyňka Juračky z týmu developerů a těšit se můžete na několik dalších pokračování, která pro vás připravujeme.

Připravovaná česká MMO hra El Somni Quas
Již dříve jsme vám přinesli informace o připravované české MMO hře El Somni Quas. Zdá se, že autoři mají plné ruce práce a tak bylo nějakou dobu ticho po pěšině. Poslední měsíc se ale s informacemi roztrhl pytel.

Dnes vám přinášíme článek o herním systému chystané hry El Somni Quas, který věrně kopíruje český UO Shard Endor, který tvurci ESQ již řadu let provozují. Autoři hry vám v článku poví o herním systému a její historii, která začíná v roce 2004.

Free UO Shard Endor dodnes běží na systému, který chceme zreplikovat v ESQ. Již dříve jsme se odkazovali ke geniální Ultimě Online Richarda Garriotta, jejíž základní surové principy chceme zachovat. Neodkazujeme se však k systému oficiálních serverů, ale právě k hybridnímu systému Endoru, který jsme si upravili dle našich představ.

Dobrá otázka na začátek je, proč se vlastně vracet ke starým principům? Proč? Když od roku 1997, kdy spatřila světlo světa Ultima Online, vznikla dlouhá řada novějších MMO s velkou škálou různých herních systémů? Kvůli jejich jednoduchosti a syrovosti, které ve výsledku umožní hráči mnohem přirozeněji splynout se světem, ve kterém bude žít jeho herní avatar.


"Děláme ESQ pro sebe a pro lidi naší krevní skupiny, protože nemáme co hrát."

Dělá nám problém ztotožnit se s naprostou většinou dnešních herních světů, kde nemůžete někoho praštit, protože to prostě nejde, nebo protože bojuje za stejnou rasu, nebo je s vámi zrovna v partě. Je pro nás málo uvěřitelné, že člověka kterého porazíte ve více nebo méně čestném boji, pak nemůžete okrást o to poslední, co u sebe má a roznést zbytky jeho údů po světě.

Tyto principy nejsou samoúčelné, ale doslova na nich stojí svět a jeho dlouhodobá životnost. Umožňují totiž hráčům tvořit si ve světě vlastní historii a ponořit se do ní tak hluboko, jak vám to žádný theme park nikdy neumožní.


Možnost založit si guildu a vychovat si v ní elitní PvP bojovníky a pak to nandat těm srágorám z vedlejší vesnice, které doslova zadupete do země, těžko nahradí byť dobře nascriptovaný quest. Volbu mezi hraním opravdu dobrého, nebo opravdu zlého charakteru, kterým ostatním můžeme reálně hodně znepříjemňovat život, nenahradí umělá volba mezi Hordou a Aliancí.

A především dnešní hry v podstatě neumožňují hráči udělat chybu a zaplatit za ni! Jakou chybu můžete udělat ve hře, kde máte nodrop armor, nodrop zbraň, kde vám k zakouzlení smrtonosného kouzla stačí nekonečně se regenerující mana a máte nesmrtelného koně? Dostanete za úkol maximálně zabít x monster, ke kterým vás dovede šipka. A tak jdete, párkrát u toho znuděně umřete a pak si dojdete pro "zaslouženou" odměnu.

To není nic pro nás. Chceme svět, kde si sami na základě znalostí světa vytyčíme cíl, vybereme si z banky brnění od oblíbeného kováře, které jsme zároveň ochotni riskovat a vydáme se z města ven s tím, že nevíme co nás může potkat. Nevíme zda se vrátíme bohatší, nebo pěšky ve spodkách.

Chápeme, že takový system je tvrdý a nebude pro každého. Přesto není třeba lámat nad ESQ hůl, pokud se necítíte jako hardcore PvP hráč. Známe rizika takového systému a nechceme skončit s prázdným světem, který bude sloužit jen jako aréna pro PvP elitu. Je pro nás důležité vyvážit PvP s PvE. Chceme svět stejně dobrý pro bohaté craftery a jejich učně, i hledače pokladů v dungeonech. Chceme však k tomuto stavu dojít přirozenými prostředky jako postihy za vraždy, strážené cesty, časované páky od vstupů do dungeonů a ne nepřirozenými restrikcemi typu "za touhle čárou jsi nedotknutelný"

Tolik k poněkud obsáhle k otázce, proč Ultima, proč Endor.

Výhoda toho, že hru nestavíme na zelené louce, ale že využíváme systém dlouhými roky ověřený, je obrovská. Nemusíme nikde tápat, vymýšlet povolání, recepty, kouzla. Nic takového. Musíme jen vtisknout svět Endoru do 3D světa ESQ a každým dnem jsme tomu blíže. Pro srovnání v roce 2004 vyšel i World of Warcraft.

Obrázky, které jsou součástí tohoto článku, pochází z výstavby světa a vzhled tedy není finální. Je toho ještě hodně, na co se můžete těšit.

Skilly a levely

Náš systém je založený na povoláních a skillovacím systému s omezenou úrovní dosažitelného skillu levelem postavy. To znamená, že každé povolání má svůj set skillů s jejich horní hranicí. Skilly se trénují jejich používáním, ale jsou omezeny levelem postavy. Pokud byste byli například kouzelník "mage" na levelu 15 a dosáhli byste 60 "magery", musíte udělat další level, abyste mohli pozvednout svou magickou dovednost na 63. Prostě musíte aktivně hrát a nemůžete se jen postavit do baráčku vedle pytle reagentů a vyskillovat "magery" z nuly na 100.

ESQ nemá omezení maximálního levelu, ale jejich náročnost roste. Počet získaných zkušeností a množství peněz, které je třeba zaplatit za postup na vyšší level, roste. Maximální úrovně skillu hráč dosáhne pohodlně do třicátého levelu, dál již rostou jen staty a sebevědomí.


Povolání

V ESQ je možno zvolit jedno ze 14 finálních povolání. Některá lze vybrat rovnou, pro některá je nutno projít přechodným povoláním. Vybrané povolání však zcela určuje Vaši postavu. Ovlivňuje její staty, určuje její dovednosti a ability.

Do světa ESQ vstupujete jako tulák. Pro vstup do jakéhokoliv cechu potřebujete alespoň první level. Levely postava získává sbíráním experience bodů (expů) a to především zabíjením zvířat, potvor a plněním questů. Další možností k zisku expů je nalézání zvláštních předmětů zpravidla na koncích dungeonů, které při použití přidají expy (tzv. experience stone) a také v PvP při boji mezi modrými a červenými (pk) hráči.

Při dosažení požadovaného množství expů pro daný level je nutné navštívit mistra svého povolání v jeho cechu a level u něj koupit. Výjimkou je první level, za který mistr ještě žádné peníze nepožaduje.

Pozor! Tak, jak můžete zkušenosti získávat, můžete o ně smrtí i přicházet.

Více detailů o jednotlivých povoláních se dozvíte v samostatném článku. Povolání v ESQ jsou následující:

 • Wanderer
 • Fighter
 • Berserk
 • Mercenary
 • Paladin
 • Mage
 • Elemental mage (air, earth, ice, fire)
 • Necromancer
 • Cleric
 • Priest
 • Heretic
 • Druid
 • Ranger
 • Rogue
 • Craftsman

PvP

PvP systém je samozřejmě free for all, jak se na potomka Ultimy Online sluší. Opravdu můžete zaútočit na kohokoliv a kdekoliv, jen není moc praktické útočit na spoluobčany ve městech, kde jsou chráněni strážemi.

Prakticky se hlavní PvP odehrává mezi modrými hráči, tedy hráči s kladnou karmou a červenými (PK) se zápornou karmou. Bojuje se však i ve městech v rámci PvP ligy, do které se může přihlásit každý, kdo si na to troufá a také v rámci meziguildovních válek.

Housing – bydlení

Dalším důležitým systémem hry je housing. Bydlení je nedílnou součástí hry pro jedince i guildy. Ve městech je možné si pronajmout domy nebo pokoje v hostincích a mimo města bude možné si domy postavit a trvale je vlastnit. S bydlením mimo města tedy počítáme. Jelikož je to ale ve 3D prostředí složitější než v isometrickém, musíme ještě odzkoušet a rozhodnout se, zda bude možné domy umisťovat volně nebo na předem vybraných sítích. Počítáme samozřejmě také s hráčskými městy a vesnicemi.

Dungeony

Milujeme dungeony od děr do země s pár gobliny, po hluboké kobky plné smrtelného nebezpećí a pokladů. Čím více, tím lépe. Na Endoru bylo přes 100 funkčních dungeonů a tuhle ambici máme i na ESQ.

Na konci dungeonů budou krom silných monster a pokladů k nalezení také XP "stouny" odměňující dobrodruhy dávkou zkušeností navíc.

Dungeony jsou samozřejmě otevřené, takže v nich můžete potkat další hráče a jistě ne všichni budou mít dobré úmysly. Většinu dungeonů ale nelze jen tak proběhnout, jsou tam pasti a dveře, které je třeba otevřít pákou, jsou časované, nebo jsou vázané na spawn monstra, jež je hlídá, takže by vám PK neměli snadno dýchat na záda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>