Aktuální stav ESQ přímo od vývojářů

ESQ level designer sděluje další novinky a zajímavé informace ze zákulisí tvorby velice zajímavé hry, která by měla potěšit všechny fanoušky Ultimy Online a drsné pařany, kteří se nebojí svou postavu dlouhodobě piplat a nehnat se za maximálním levelem. A co se tedy v současné době děje? Pojďme na to...

El Somni Quas temple
Níže naleznete popis situace od Zbyňka Juračky, level designera El Somni Quas.

Ahoj fandové, omlouvám se, že jsme se dlouho neozvali. Má to především dva důvody.

Zaprvé jsme slíbili do konce tohoto roku dodat funkční alpha test a tak se snažíme dotáhnout jednotlivé kroky, které jsou zapotřebí k prvnímu spuštění samostatného herního klienta.

Zadruhé, co se světa týče, nestaví se teď moc nových věcí, z nichž by se daly postovat nové screeny. Ladí se již postavené scény. Řešíme cesty, řeky a především se snažíme maximalizovat FPS.

Právě teď píši ze schůzky ESQ teamu v Praze, kde jsme se dnes sešli, abychom poladili další postup.
Pro mě jako level designera je teamová schůzka příležitost podívat se pod prsty našim programátorům a podat i vám report o stavu příprav na alphu.

Byť to možná u vývoje MMO není úplně tradiční, rád bych vás nechal nahlédnout do stávajícího vývoje ESQ detailněji.

El Somni Quas Tomb
Co máme hotové…

Svět: Již nějakou dobu je hotový svět ve smyslu vygenerováni povrchu, přírody, oceánů atd. Při tvorbě světa jsme se snažili co nejvěrněji držet předlohy, tedy světa UO shardu Endor.

Část světa je již zastavěna, obrázky jsou nakonec k prohlédnutí na tomto FB profilu. Důležité je, že máme již odladěné stavební postupy. I při stavění lokalit se snažíme potěšit naše staré hráče a držet se předlohy.

Migrace dat z E1: převzali jsme ze starého světa všechna nastavení, monstra, předměty, kouzla, rituály, recepty, texty ke questům, konverzace s NPC, zkrátka vše, co dělalo minulých 13 let Endor Endorem, a převedli to do databází použitelných v projektu ESQ.

Patcher / lauchner / updater: Launcher, první věc, kterou hráč uvidí a udržuje kód hráčského klienta aktuální, stejně tak patcher a updater jsou již hotovy. Byť zatím v hrubé grafice.

Síťová vrstva: po náročných testech předpokládáme, že síťový protokol zvládne zátěž deseti tisíc současně připojených uživatelů. Především díky tomu, že serverová část byla navržená jako extrémně škálovatelná, tedy schopná dynamicky navyšovat výkon. Veškeré akce na klientu jsou kontrolovány arbitračním serverem, což výrazně omezuje možnosti speedhacku a podobných cheatů.

Podle dat získaných z alfy připravíme návrh serverové farmy a bude následovat větší zátěžový test.

El Somni Quas Jail
Co je třeba dodělat…

GM tool: nástroj pro game-mastery a pro stavaře, sloužící k umísťování síťových herních předmětů do světa. Aktuálně je připravena serverová část a dodělává se kód a grafika klientské části.

Fight controller a animace postav: je hotový combat s mečem, štítem, obouručním mečem, částečně boj na koni. Postavy umí běhat, skákat a bojovat uvedeným způsobem. Postavy jsou plně morfovatelné s nastavenými omezeními. Postupně doděláváme další styly boje (motion capture) animace monster. Chystáme se na implementaci ranged combatu, při spuštění alfy ještě zřejmě nebude funkční.

Gui: zatím používáme generický user interface bez vlastní grafiky a hledáme vhodný grafický styl.

Poslední kroky do alfy…

Osazení světa síťovými předměty: protože svět zatím není v herním klientu, ale je postavený ze statických předmětů v Unigine editoru, bude po dokončení zmíněného GM toolu nutné dosadit do světa aktivní síťové předměty, dveře, truhly teleporty atd…

Kompletace klienta: pracujeme s velikým množstvím grafických dat. Pro účely hry je potřeba z této databanky vybrat pouze data, která jsou pro hru nutná. Tato data je nutné zabalit s konfigurací všech aktivních objektů ve hře, konfigurací světa, zvuky, animací, textur atd.

El Somni Quas Tunnel
Jen pro představu, v tuto chvíli má pracovní databáze následující parametry:

Textury: 18377 (35,7 GB)
Itemy: 8430 (407 na postavu) (82,9 MB)
Modely: 6535 (86 NPC) (1,2 GB)
Animace: 3918 (514 postava) (110 MB)
Celkem 43900 souboru (51,6 GB)

Výstupem kompletace bude zkompilovaný client (exe) a data v distribuční balíčcích. Tento výstup bude prostřednictvím updateru / patcheru a distribuován clientům po spuštění launcheru. Dříve než tomu dojde, projdou distribuovaná data testovacím prostředím. Současně se vyrábí kód pro klienta i pro server, aby spolu byli schopní komunikovat.

Práce máme dost a byť bude alpha omezená v herních možnostech, je to pro nás obrovský krok. Bude to první verze naší hry, kterou budeme dál rozšiřovat, ladit a hýčkat.

The Show must go on and God save the queen.

Za ESQ team, Zbyněk Juračka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>