TankZone Battle – rozhovor s tvůrcem

Rozhodli jsme se udělat rozhovor s tvůrcem hry TankZone Battle, která vychází už 21. 9. na Steamu.

Image title

TankZone Battle za pár dní vychází na Steamu a byla by škoda neudělat rozhovor s tvůrcem, vývojářem, programátorem, grafikem, prostě tou jedinou pravou osobou, Lukášem Hanákem ze Slovenska. Snad vám otázky níže odpoví více na to, jak hra vznikala a kdo za její tvorbou vlastně stojí.

Můžeš se blíže představit a říct něco o sobě?

Ahoj. Som 3D grafik a C# programátor freelancer. K hrám som mal blízko už v časoch Dooma. Ako vášnivý hráč som sa rád venoval úprave hier alebo tvorbe nových levelov. S príchodom moderných enginov a ich dostupnosťou som sa rozhodol pre celú novú hru.

Samozřejmě všichni vědí, jakou hru jsi vytvořil. Přesto, můžeš říct, pro koho je určená a proč by si ji lidi měli koupit a hrát?

Hra je určená pre každého, kto ma rád rýchlu akciu spojenú s určitou úrovňou taktiky. Ako sa hráč postupne zlepšuje a má viac skúsenosti, tým lahšie sa naučí bojovat aj proti zdanlivo tažkému súperovi.Image title

Jak dlouho trval celý vývoj hry? Kolik času jsi tomu běžně denně nebo týdně dával?

Vývoj bol dost hektický a zabral až 2 roky. Na začiatku bol prototyp, na ktorom sa testovala zábavnosť celého konceptu. V prototype sa pracovalo len na herných mechanizmoch, hra neosahovala skoro žiadnu grafiku. Práce na hre prebiehali zo začiatku pozvolna. Až druhý rok sa na hre pracovalo už intenzívne, takmer na full time. Ako bežal čas, hra postupne dostávala modernu 3D grafiku, ozvučenie a hudbu.

Co bylo během celého vývoje to nejtěžší, nejnáročnější?

Určite najťahšie bolo vytrvať a na hre pracovať až do konca. Je to až neuveriteľne ale je velký rozdiel robiť hru a dokončiť hru (Smiech). Vývoj hry je náročný nielen finančne ale samozrejme aj po psychickej stránke. Pri vývoji ľahko narazíte na problémy, ktoré Vás dokážu totálne znechutiť v ďalšej tvorbe. Cez toto sa treba dokázať preniesť a pokračovať ďalej. Niekedy je dobré nachvíľu vypnúť a potom to ide lepšie. 

Chceš se vývoji her věnovat i v budoucnu nebo jde teď spíš o ojedinělý počin a tak trochu tvůj koníček?

Tvorba hier je určite to čomu sa chcem venovať naplno. Mám hlavu plnú nápadov a myšlienok, ktoré by som rád naservíroval hráčom. Nieje to moj prvý počin. Prvá hra, ktorú som robil bol minigolf v 3D s plne generovanými levelmi. Avšak moc uspešný nebol a tak som od mobilnej platformy zatiaľ upustil. Je tam neuveriteľne veľká konkurencia a bez velkého publishera sa presadíte len ťažko.  

Pojďme trošku blíže rozebrat hru. Jak už víme, jde o arkádovité hraní tanků, kde jednoduchým ovládáním řídíte tank a střílíte po nepřítelích. Obrázky a videa jsou okolo. Můžeš nám říct něco bližšího o variantách her? Současných a třeba plánovaných? Třeba capture the flag nebo trošku kopie WoT a zabírání území? Jaké varianty hra při spuštění nabídne?

Hra pri uvedení na trh bude zatiaľ obsahovať mody 1vs1, 2vs2, 3vs3 alebo 4vs4. Časom a podľa záujmu hráčov možno pribudnú módy typu obsaď a udrž určitý bod alebo deštrukcia určitého cieľa. 

Kolik map je aktuálně k dispozici? Jak jsou velké a kde se nacházejí? Sníh, poušť, džungle a nějaké jiné?

Map je v hre momentálne 5, ďalšie su plánované v updatoch zdarma. Mapy sú rôzne od klasických lesných, cez zasnežené až po púšť. V mapách sa nachádzajú aj rôzne sutiny budov, ktoré je možné zničiť alebo sa v nich takticky kryť a na streľbu využiť okná, dvere atď.Image title

Chystáš třeba i velké mapy, více strategické pro více hráčů? Nebo jen současné, kde není možné se ztratit?

V hre nájdete mapy malé aj vačšie. Vzhľadom na to, že hrá ma podobné princípy ako hra Counter Strike, časový limit na jedno kolo sú 2 minúty. Mapy majú vačšinou aspon 3 cesty ktorými, sa môžete vydať a prekvapiť súpera. Všetko je stavané na rýchlu akciu, 5 minútove hladanie súpera na mape by asi nebolo moc zábavne. Avšak mapy poskytujú na vačšine miest takticke krytie, aby mohli prebiehať lokálne potyčky medzi tankami s možnosťou sa kryť za prekážky.

Pojďme k samotným tankům. Hráči mají možnost v průběhu hraní a střílení nepřátel získavat peníze a za peníze se na začátku každého kola dají koupit upgrady. Je to finální počet nebo budou i další? Z vlastní zkušenosti vím, že našetřit na pořádný kanón může chvilku trvat a když o něj pak přijdu, většinou už si lepší nekoupím a rozdíl mezi mnou v novém tanku a pořádným kanónem je velký. Nebude nějaká možnost, jak si našetřit peníze i bokem a kupovat za tuto měnu během hry? Mít jakousi garáž, kasičku, kam bych ukládal nevyužité peníze?Image title

Princípy sú inšpirované CS, a teda hra na podobnom princípe aj funguje. Našetriť na fakt silný kanón pre skúsenejšiho hráča nieje problém v priebehu 3 kôl. Všetko závisi od toho aký budete úspešný. Financie dostávate za poškodenie súpera a nie za zabitie, čo mi príde férovejšie. A teda aj so slabým delom ste schopný postupne nazbierať dosť veľké financie. Hráč so slabučkým delom v pohode zvládne hráča ktorý má osadené 88mm delo alebo dve 88čky. Všetko je o tom, že na každý typ platí trochu iná taktika. Zatiaľ, čo súper so silným delom prebíja, vy môžete tento čas využit a zavesiť sa mu za chrbát. Káždý tank je od zadu najzraniteľnejší a teda by to bol jeho rýchly koniec.  

Variant tanků je docela dost. Jak vznikaly jednotlivé typy a jak se liší? Některý má jen jeden kanón, jiný třeba tři. Je rozdíl jen ve střelbě a době nabíjení, nebo jsou některé i těžší a s větším plátováním? Plánuješ třeba upravit rychlost dle váhy tanku a více odlišit jednotlivé typy?

Tanky sa líšia osadenou zbraňou a poškodením, ktoré spôsobia. Je možné namontovať rôzne dela. Obecné platí, čím silnejšie delo, tým sa dlhšie prebíja. Vplyv na rýchlosť tanku zvolená zbraň nemá. Nieje nič horšie ako tank ktorý je sice silný ale nikoho nebaví s ním hrať lebo je príšerne pomalý. Toto som mal možnosť skutočne otestovať na hráčoch, ktorý hrali len za rýchle tanky a tie ťažke ostali nevyužité. Tanky s viacerými delami odpúštaju menšie chyby hráča pretože je väčsia šanca, že aspoň niektorý z projektilov súperov tank zasiahne. Ale na druhú stranu je spôsobené poškodenie menšie.Image title

Hra tohoto typu by se mohla výborně hrát i na mobilech a tabletech, kde by její jednoduchost mohla nalákat nové hráče a navýšit prodeje. Plánuješ hru předělat i na mobilní platformy?

Momentálne je hra vyvíjana primárne na PC platformu. V dohľadnej dobe o tom neuvažujem. Avšak, ak by bol záujem zo strany hráčov, túto variantu ešte zvážim.

Co vůbec plánuješ do budoucna za updaty? Na co se hráči mohou těšit?

Hráči sa môžu v updatoch tešiť na ďalšie mapy, pravdepodobne sa ešte rozšíri počet skinov. Ďalšie herné módy su viac než pravdepodobné.

Pokud bys rád řekl něco dalšího čtenářům, sem s tím!

Ďakujem, že ste to dočítali až sem. V prípade, že Vás hra zaujala, tak sa budem na Vás tešiť. Je dost pravdepodobné, že sa stretneme spolu na serveroch hry, tanky pomerne aktívne hrávame spolu s kolegami. Ak máte sen o vlastnej hre, tak určite to treba aspon skúsiť. Minimálne budete bohatší o veľmi zaujímavú skúsenosť 🙂Image title

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>