Historie série Far Cry

Jsi fanoušek legendární herní série Far Cry? Nebo o ní slyšíš poprvé? V obou případech máš právě teď jedinečnou příležitost zopakovat si ty nejlepší momenty celé série a třeba se o ní dozvědět i něco nového.

Historie série Far Cry
Far Cry – legendární herní série, která proslavila studio Crytek a dopomohla řadě youtuberům k získání slávy. Dost možná byste, nebýt jí, doteď neslyšeli třeba o Agraelovi, nebo Flygunovi. Ale jak dobře vlastně znáte tuto sérii? Kolik mamutů jste stáhli z kůže jako statečný Takkar? Pomáhali jste rebelům v boji proti Paganu Minovi? A vyslechli jste si Waasovu definici šílenství? Ne? Tak právě teď máte jedinečnou šanci to napravit! V tomto článku vám totiž představím ty nejlepší momenty z historie série Far Cry a provedu vás touto sérií od začátku až do konce. Já jsem Fredy a tohle je Historie série Far Cry.

Far Cry 1

První díl série vyšel v roce 2004 společně se třetím Doomem a pokračováním kultovního Half-lifu, takže si dokážete představit, jak byli hráči radostí bez sebe za takovou nadílku. Ve hře bylo spoustu inovací, které se tehdy u her moc často neviděli. Kromě špičkové grafiky a zbraňového arzenálu, se kterým byste klidně mohli dobýt Rusko, se FarCry chlubilo svými dopravními prostředky, téměř všechny se totiž daly řídit.

Ojedinělý byl v té době i stealth, který jste si mohli sem tam vyzkoušet. Příběh hry vás zasadil do role Jacka Carvera, jenž měl být původně jen najatým průvodcem sexy reportérky, která se zajímala o podezřelé dění na tropickém ostrově. Jak to tak ale ve hrách bývá, ukázalo se, že ostrov je plný po zuby ozbrojených vojáků, kteří očividně vstali toho dne špatnou nohou z postele. Tohle by jiné herní sérii naprosto stačilo, FarCry ne, FarCry vám do cesty šoupne ještě mutanty, které stvořil šílený doktor Kriegel, hlavní záporák hry.Takhle kdysi vypadala revoluční grafika

Možná zní přidání mutantů jako geniální nápad na osvěžení hry, ale ve skutečnosti tomu tak úplně nebylo. Uznejte sami, že je trošku frustrující, když k vám toto neskutečně odolné stvoření během pár vteřin přiběhne a zabije vás na pár ran. 

Hra obsahovala navíc i multiplayer a troufám si říct, že ten nejlepší v celé sérii. V roce 2014 byl vydán remake hry, takže pokud si ji chcete projít, máte skvělou příležitost.

Far Cry 2

Každá série má nějaké slabší místo a tím se podle mnohých u FarCry stal druhý díl. Hru totiž převzal Ubisoft a jejich hry nedopadnou vždycky tak dobře, jak bychom si představovali. Sice vnesli do hry spoustu zajímavých nápadů, ale ty se ve výsledku spíš obrátili proti nim. 

Hlavní novinkou, kterou tento díl přinesl, byl otevřený svět, což se může zdát jako plus, ale po chvíli vás začne cestování nudit. Svět je sice nádherně zpracovaný a prostředí válkou zmítané Afriky má dobrou atmosféru, ale prodírat se každou chvíli nepřátelskými základnami, které se navíc chvíli potom co je dobijete, znovu obnoví, vás vážně moc dlouho bavit nebude.

Ve hře jste museli najít prodejce zbraní Šakala, který profitoval ze zbrojení obou válčících stran. Toto hledání vám dost znesnadnila malárie, kterou jste hned ze začátku chytli. Tomu říkám pech! 

Druhý díl je taky jediným dílem, ve kterém si můžete vybrat postavu, přičemž ty ostatní, které si nevyberete, potom můžete potkat v herním světě a spřátelit se s nimi. Tyto postavy budou ale důležité až v pozdní fázi hry, budete se totiž muset rozhodnout, které přežijí a které ne.

Far Cry 3

Tady teprve začíná ta pravá zábava. Ubisoft si totiž po čtyřech letech od vydání druhého dílu řekl, že to pořádně rozjedou a tak začali pracovat na třetím Far Cry. A rozhodně se jim to povedlo. Napsali dosud nejlepší příběh série, do kterého vložili zajímavé charaktery a vylepšili spoustu inovací druhého dílu. Málokdo ví, že Ubisoft dokonce rozjel před vydáním hry webový seriál nazvaný Far Cry Experience – ze začátku šlo jen o jakousi reality show, potom se to ale jaksi zvrtlo. Hlavního hrdinu seriálu Chrise společně s jeho kameramanem přepadli na ostrově piráti v čele s Vaasem, kterého známe ze hry. Na konci série Vaas Chrise zahrabal do písku, jeho hlavu můžeme najít na obalu hry a dokonce i přímo ve hře.

To ale není jediná zajímavost spojená s tímto seriálem. Ubisoft původně totiž chtěl do role ikonického záporáka hry umístit Bulla. Můžete si ho prohlédnout na obrázku níže. Herec, který hrál Vaase v miniseriálu, se jim ale zalíbil natolik, že ho vložili do hry místo Bulla. Tento herec se taky účastnil na tvorbě animací do hry, takže mu můžeme být dvojnásobně vděční. No uznejte sami, dokázali byste si třetí díl Far Cry představit bez ikonického Vaase a jeho definice šílenství?

Celý příběh hry se točil kolem několika kamarádů, kteří se vydali na dovolenou svého života. A není lepší místo pro takovou dovolenou, než zdánlivě mírumilovný ostrov. Ale jak už to tak bývá, to slovo zdánlivě tam nebylo jen tak náhodou. Brzy se ukázalo, že ostrov obsadili Vaasovi piráti a my se spolu s naším bratrem ocitáme v zajetí. Podaří se nám ale uniknout a teď už musíme jen přijít na to, jak se dostat z ostrova. Kdybychom si jen pamatovali, do jakého hrníčku jsme si schovali tu loď, kterou jsme sem přijeli.

To, co bylo ve druhém díle série tou nejvíc otravnou věcí, se vývojářům ve trojce povedlo překopat na tu nejvíc zábavnou věc. Ano, mluvím o dobývání táborů. Série Far Cry byla vždy jedinečná tím, že jste si ji mohli hrát tak, jak jste chtěli. Klidně si můžete vzít raketomet, džíp a nechat z nepřátelské základny kůlničku na dříví. Anebo ji celou vystřílet z bezpečné vzdálenosti tichým lukem. Tuhle svobodu jste sice měli už ve druhém díle, ale základny se automaticky respawnovali a hra vás k jejich dobývání ničím nemotivovala. Zatímco ve třetím díle dostanete v místě základny bod pro rychlé cestování a taky nějaké nějaké ty zkušenosti.

Far Cry vždy nabízel obrovský sortiment zbraní, tedy až na poněkud skromnější výbavu ve Far Cry Primal. Mohli jste si vybrat od nože, se kterým jste mohli dělat epické likvidačky, až po signální pistoli. Stejná variabilita byla i ve vozidlech dostupných ve hře. Není nic lepšího, než se sem tam jen tak projet ve své čtyřkolce, rogalu, nebo třeba v motorovém člunu a užívat si úchvatnou krajinu kolem vás. Ta džungle má možná přeci jen něco do sebe.

Far Cry 3: Blood Dragon

A je to tady, všemi opěvovaný Blood Dragon, jedno z nejlepších DLCček všech dob. Blood Dragon se nedá považovat za plnohodnotný díl série, ale má vlastní příběh, vlastní hlavní charakter a vlastní ikonku na ploše. Odehrává se v postapokalyptické budoucnosti roku 2007 a co je hlavní, byl oblečen do kabátku akčních filmů z éry zlatých osmdesátek. A to je na něm to nejepičtější! 

Mimochodem, Ubisoft na letošní herní konferenci E3 oznámil duchovní pokračování této hry. Bohužel, když říkám duchovní, myslím tím opravdu jen duchovní. Jedná se o hru Trials of the Blood Dragon. A budeme v ní řádit na motorkách, autíčkách na dálkové ovládání, nebo třeba v důlních vozících.

Hlavním hrdinou je Kyborg Rex, který se vydal na začátku hry spolu se svým kamarádíčkem kyborgem Spiderem na ostrov, kde se měl skrývat další kyborg jménem Sloan. Nechci nic říkat, ale začínám si tady připadat jako v DeusEx…

Věcí, kterou si vybavím, když někdo řekne Blood Dragon, pro mě navždy bude ten geniální tutoriál, který se dodnes řadí mezi 10 nejlepších tutoriálů ve hrách vůbec. Zmáčkni enter, abys ukázal, že umíš číst? Skoč, abys skočil? A takovýchto vtipných hlášek je Blood Dragon plný.

Po herní stránce byl Blood Dragon veskrze povedenou akcí. Pokud jste zrovna nepostupovali v dějové lince, mohli jste zabírat stanoviště, podobně jako v ostatních dílech Far Cry. Tady vám k tomu ale mohli pomoci také obří ještěři, které jste mohli nalákat na nepřítele. Počkat… hmm, něco nám tady chybí… Á, už vím, oni totiž dokonce i ti ještěři byli kyborgové!

Zbraňový arzenál byl podstatně chudší, než klasickém Far Cry. To ale rozhodně neznamená, že jste si s ním neužili zábavu. Vždycky mi ukápne slza, když si vzpomenu, jak jsem se proháněl po futuristickém světě roku 2007 s tou rozkošnou upilovanou brokovnicí, do které navíc Rex všechny náboje frajersky házel. Vždyť ta hra má i speciální tlačítko na ukázání prostředníku! No nekup to.

Far Cry 4

Po Blood Dragon přišla moje nejoblíbenější hra v sérii – Far Cry 4. Po obrovském úspěchu třetího dílu musel samozřejmě přijít další, ještě lepší a tak se vývojáři znovu sešli u jednoho stolu a začali přemýšlet, jak bude čtvrtý díl dalekého řevu vypadat. Svou práci předvedli světu v listopadu roku 2014 za doprovodu ohromné reklamní kampaně. A udělali dobře, protože hra byla v den vydání téměř bez bugů a připravená na nápor desítek tisíc fanoušků, kteří si ji dychtivě chtěli zahrát.

Děj hry nás tentokrát zavedl do chudého Kyratu sužovaného občanskou válkou. Džungle už byla nejspíš ohraná a tak jsme se vydali do hor. Zahráli jsme si za mladého Ajaye Ghale, který se vrací do své rodné země, aby zde rozprášil popel své zesnulé matky. Cestu nám ale zkříží zdejší narcis a diktátor v jedné osobě – Pagan Min. Po pár stručných větách typu: "Je mi líto, že jsem ti právě před očima nechal zabít tvé přátele," si s ním dáme selfie a hurá do vrtulníku. Pagan nám totiž chce ukázat svůj bejvák. 

Hlavní záporák této hry je rozhodně jednou z nejzajímavějších postav ve všech hrách Ubisoftu (samozřejmě až po Vaasovi) a skvěle dotváří atmosféru bláznivého Kyratu. Poté, co utečeme z Paganovi základny (a nebo taky utéct nemusíme, hra může skončit hned na začátku), přidáme se ke stále rostoucí skupince odbojářů, ke které patřili i Ajayovi rodiče. Takže se postavíme do čela rodinného podniku a sesadíme Pagana z trůnu (a nebo taky ne, ta hra má opravdu dost alternativních konců).

Zatímco třetí díl byl v historii této série takovou malou revolucí, Far Cry 4 toho moc nového nepřinesl. Ačkoliv všechny novinky fungovaly skvěle a vnášely do hry čerstvý vítr, bylo jich přeci jen trochu málo a hře se začalo přezdívat Far Cry 3 a půl. A proto se také vývojáři rozhodly udělat takovou radikální změnu s dalším dílem. Ale zatím nebudeme předbíhat.

Tahle hra totálně potvrzuje rčení, že když je něco rozbité, nemá se to spravovat. A odpovídají tomu i prodeje. Hru FarCry 4 si totiž zakoupilo neuvěřitelných 8 milionů lidí. A nebyl by to Ubisoft, aby k ní nenabízel ještě nějaké to DLCčko navíc, že? Nebo dokonce celý season pass, ideálně v ceně samotné hry. A tak přišlo Údolí Yettiů. DLC, které nabídlo zcela nové prostředí, příběh a hlavně desítky sněžných mužů rozesetých po celé mapě. Už jsem to jednou řekl a řeknu to znovu. No nekup to!

Far Cry Primal

Po již zmiňované vlně kritiky u Far Cry 4 chtěli vývojáři přijít s něčím novým. A tak se rozhodli, že nás vezmou do doby, kde ještě téměř žádná hra nebyla. Do doby, ve které jste si ani nemohli odskočit bez toho, aby jste se nemuseli strachovat o svůj život. Ano, a tak přišel na konci února tohoto roku Primal – pravěk.

A já se vám rovnou přiznám. Tato hra je mou nejméně oblíbenou hrou v sérii. Mám pro to hned několik důvodů. Nevýrazné postavy bych ještě přežil, absenci jakékoliv hry více hráčů, co-op režimu, nebo editoru úrovní taky. Ale to, kvůli čemu jsem přestal hrát Primal už v páté hodině hraní, je absence dopravních prostředků a hlavně zbraní. Tyto dvě věci jsou totiž pro sérii Far Cry stejně typické, jako čaj o páté pro Brity. Alespoň, že ty novinky stojí za to…

Nově si můžete v Primal ochočovat zvířata, která vás poté budou doprovázet až do konce hry. Místo foťáku, kterým jste označovali nepřátele v minulých dílech, se objevila ve hře sova, která mohla na nepřátele shodit třeba včelí úl, nebo na ně dokonce zaútočit drápy. A samozřejmě jste mohli potkat také mamuty, jsme přeci v pravěku.

Zajímavostí je, že žádný charakter v Primalu nemluví Anglicky. Ubisoft totiž vytvořil fiktivní jazyk, kterým mluví všechny charaktery ve hře. A co je zajímavější, inspirovali se u Indoevropských jazyků v době kamenné. A mezi tuto skupinu patří také čeština. A tohle není jediný autentický prvek ve hře. Skladatel soundtracku Jason Graves, který složil hudbu k úžasnému hororu Until Dawn, nebo třeba ke hře Dead Space, se rozhodl, že vezme autentičnost na nový level a použil v soundtracku různé kameny, nebo klacíky jako hudební nástroje.

Příběh hry vás zasadí do role Takkara, který se vrací zpět do své rodné země Oros, kterou sužují nepřátelské kmeny. Oros je nádherný a do detailu pečlivě zpracovaný. Vývojáři se při jeho tvorbě opět inspirovali u nás, ve střední Evropě, tentokrát u slovenských Karpat. A je to poznat, připadal jsem si jako doma, když jsem se proháněl lesy a sbíral klacíky a kamínky na stavbu nové chýše.

To je totiž další nová složka v Primalu – Craftění. Sháníte suroviny, abyste si vyrobili zbraně, nebo abyste postavili, případně vylepšili baráčky obyvatelům své vesničky. Ti vám na oplátku dají nové úkoly, které budete moci plnit, nebo nějaké to hezké vybaveníčko.

Závěr

To by bylo k sérii Far Cry prozatím všechno. Ale kdo ví, třeba se právě teď v Ubisoftu pracuje na dalším díle této slavné série. Na dalším díle plném nejrůznějších narážek, bláznivých charakterů a hlavně na dalším díle, plném té úžasné zábavy, kterou nabídne jen Far Cry. A je jedno, jestli půjde o dobrodružství na ostrově, v horách, nebo třeba ve vesmíru. Jestli se budeme prohánět v džípu, nebo na mamutovi. Důležitě totiž je, že to bude to staré dobré Far Cry, které známe a které nám dokázalo už před těmi dvanácti lety naprosto učarovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>