Articles About Images Videos

Dejvův koutek

Názory člověka co bere videohry až moc vážně. read more


4.1
Page rating

#2 Hry a příběh.

Author: dejv
23-May-2016

Category: Other

Co hry a příběh? Potřebují ho vůbec? Otázka co se k nám v posledních letech přikrádá stále častěji. A jaká je odpověď? To zjistíme.

HRY A PŘÍBĚH

Hnedka ze začátku bych rád hry rozdělil podle příběhu do tří kategorií.

  • Hry, jejichž hlavní stránka je příběh
  • Hry, které mají příběh, ale hráč si bez jeho znalosti poradí
  • Hry úplně bez příběhu

Hry jejichž hlavní stránka je příběh

To jsou hry kde má příběh jednu z hlavních rolí a většinou má i příběhové volby a individuální přizpůsobení. Nemám na mysli adventury, nebo Visual Novely (protože dost často to nejsou hry) ale klasické záležitosti jako Dragon Age, Planescape nebo Zaklínač. Tyto hry potvrzují můj názor o příběhu ve hrách. Příběh ve hrách podle mě MUSÍ být. A když ne jako klasický ,,příběh‘‘ tak alespoň nějaké vysvětlení proč děláte to, co děláte. Za další, příběh potřebuje volby. Hráči to dává možnost lépe se vcítit a ponořit do hry a utvářet si hru podle sebe. A ano, možnost zůstat během rozhovoru mlčet a nechat situaci ať se nějak vyřeší sama, by také měla být přítomna. Příběhy, tak jako jakékoliv umění, působí na každého jinak. Takže nelze určit, jaké téma příběhu je to nejlepší, když každý rád něco jiného. Já rád v příběhu prvky fantasy. A někdo ne. No a co. Nakonec bych rád jen připomenul, že příběh MÁ PLNÉ PRÁVO být jakkoliv politicky nekorektní, sprostý či prostě nemorální a ,,hnusný‘‘. Tyto styly se dostaly do všech ostatních směrů umění, jen u her se ještě holt netolerují. A to je špatně.

Hry, které mají příběh, ale hráč si bez jeho znalosti poradí

To jsou hry, co mají nějaký (většinou průměrný nebo podprůměrný) příběh ale hráč si ve hře poradí plně bez jeho znalosti. Někdy to ani nemusí plnohodnotný příběh spíš onen ,,návod‘‘ a ,,popis‘‘ to ho co a proč vlastně děláte, jak už sem zmínil. Sem patří hlavně herní odpad jako Call of Duty série a jemu podobné nebo jisté MOBA hry. Ne všechny hry takto řešené ovšem musí být nutně špatné. Většina nejlepších her co kdy byla stvořena, by se dali zařadit do téhle kategorie. Legendy jako Super Mario Bros., Kirby, Sonic, Legend of Zelda a tak dále a tak dále. To byly hry, které měly příběh úplně minimální nebo vůbec žádný a hrají se a hrát se budou ještě dlouhá léta. A proč? Hry radši než na kouzlo příběhu, vsadily na kouzlo gameplaye a jednoduchosti ovládání a byly stvořeny legendy. Ještě bych sem zmínil hry, které mají příběh, možná i dobrý příběh, ale gameplayově mají tolik možností, že hráč prostě nepotřebuje příběh, aby se bavil. Sem podle mého názoru patří série GTA a Just Cause.

Hry úplně bez příběhu

Vzpomenete si na hru, která by byla naprosto bez příběhu? Po chvilce určitě. Co třeba Minecraft a všechny jeho klony? Naprosto bez příběhu a přitom (pro někoho) dobrá hra. Pryč však od Minecraftu a blíže k multiplayeru. Takzvané Multiplayer Battle Arena jako DayZ nebo H1Z1. Hry bez příběhu, přesto mají silnou hráčskou komunitu. A na konec, hra her, Tetris. Má příběh? Ne. Je to dobrá hra lámající rekordy? Ano. ANO.

Je zde vlastně nějaký rozsudek? Mají hry mít příběh? Nemají? Na tomhle se hráči asi nikdy neshodnou. Podle mého názoru hry příběh musí mít. A podle názoru někoho jiného ne. Na vás je vybrat si ty hry, které vám vyhovují a líbí se vím. Ať už příběhově nebo jinak.Rate this article
- 0 - 0


Comments


Other articles

22-Mar-2017

Win Northgard in our Giveaway! We have 10 keys worth $199.

at: Northgard
author: KeenGamer
category:

Do you like Vikings? Strategy games? Perfect gameplay, graphics and sounds? Then you must win Northgard in our giveaway! Or at least try :-).

0 0
0
15-Mar-2017

NVIDIA: Pitch Your VR & AR Ideas for a Chance to Win $30k

author: Veronika
category:

NVIDIA is kicking off a showcase allowing interested professionals to get their hands on the latest AR and VR technology, and to meet with their peers...

0 0
0
20-Mar-2017

MCM Comic Con Birmingham March 2017 - How Was It?

author: Theo Crowshaw
category:

MCM Comic Con returned to Birmingham's NEC last weekend, bringing with it a plethora of celebrities, vendors, and attractions for their massive fan...

0 0
0