Articles About Images Videos

Dejvův koutek

Názory člověka co bere videohry až moc vážně. read more


4.8
Page rating

#1 Definice hry

Author: dejv
11-May-2016

Category: Other

Co je to vlastně hra? Z čeho se skládá? Z čeho by se skládat neměla? Na to se pokusím odpovědět v tomhle článku.

co je to ludologie a definice hry.

Ludologie má základ v latinském slově ludus neboli hra, a hry jsou tudíž přesně její obor. Do studia Ludologie nepatří pouze hry chápané jako videohry ale i hry deskové, sporty, kolektivní a všechny ostatní druhy hraní. K Ludologickému výzkumu používáme dalších věd jakožto hlavně psychologie, naratologie a počítačové programování. Pro začátek bychom se měli zamyslet a odpovědět na otázku ,Jaká je definice her? Co by měly hry splňovat? ´. Jak se na definici her dívá Wikipedie?
 • Je to druh interaktivního softwaru.
 • Komunikuje s uživatelem pomocí textu, 2D či 3D grafiky a zvuků.
 • Je provozována na nějakém výpočetním stroji. (PC nebo konzole)
 • Počítačová hra slouží k zábavě, uvolnění, vzdělání či relaxaci. (nalezení tohohle mě opravdu hodně potěšilo)

Tato definice ne že by byla nepravdivá, ale my jako hráči si to trošku rozvedeme.

 • Prostředí – hra se odehrává v graficky nějak zpracovaném prostředí, které reaguje na vaši přítomnost, a vy je svým chováním nějak ovlivňujete a měníte.
 • Příběh – občas se vyskytne hra, kterou si hráči oblíbí jen pro své ovládání, grafiku nebo další aspekty a příběh mnohdy úplně vymizí. Ano stává se to, ale podle mě by měl být příběh součástí všech her nehledě na žánr a cokoliv jiného. Příběh samotný vám musí ukázat, že k tomu aby pokračoval, plně potřebuje vaše chování ve hře, vaše rozhodnutí, váš celkový styl hraní. Musíte se prostě cítit jako součást příběhu jako to co příběhem mele, posouvá a utváří si ho pro sebe. Pokud se příběh prostě děje a vy na něj nemáte vliv je to špatně odvedená práce.
 • Grafika – nejde jednoduše říct, co je dobrá grafika a co špatná grafika. Hry jsou z poloviny věda a z poloviny umění a na umění bude mít 100 lidí 100 různých názorů a neměli bychom jim je vyvracet. To hlavní co by grafika měla dělat je zapadat do kontextu celé hry a podtrhovat vyprávění příběhu.
 • Cíl/Začátek – už od legendárního Super Maria mají hry (většinou) nějaký finální konečný cíl kterého se snažíme dosáhnout. Cíl je spjat i s příběhovým vyvrcholením a zakončením a tyto dvě věci propletené v jednom momentu v jedno, by měly vytvořit hluboký zážitek, díky kterému si hru budeme pamatovat. A na začátek patří představení příběhu, popřípadě pokud se jedná o pokračující hru ze série tak příběh alespoň letmo připomenout.
 • Ovládání – každá hra musí být dokonalé rychle reagující ovládání s nízkou odezvou. Ovládání nesmí jaksi zpomalené a především by nemělo být nijak extra složité. Jednoduché intuitivní ovládání s klasickým rozvržením jako jsme tady měly už mockrát. Pro mě osobně je ovládání na hře to nejdůležitější, protože špatně udělané ovládání nekazí jen určitou část hry ale hru celou.
 • Obtížnost/Odměna – hráč si zaslouží výzvu. Něco co když splní tak si bude připadat jako hrdina že to dokázal ale zároveň ne až tak těžkého že se lekne a uteče. Obtížnost by se měla od prvního levelu postupně stupňovat výš a výš jako schody a ne hned ze začátku na hráče hodit to nepřiměřeně těžké. Podle mě tohle naprosto ničí dojem z nové hry. A samozřejmě každá výzva si zaslouží adekvátní odměnu. Ať už hráče za jeho úsilí odměníte jakkoliv, pamatujte že odměna musí být přesně rovna námaze vynaložené k jejímu získání.
 • Možnost neuspět – každá hra musí mít možnost udělat něco špatně a neuspět. A za neúspěch musí být nějaké potrestání. Ať trest pro hry tak typický jako je smrt vámi ovládané postavy, nebo skrz příběhové volby a rozhodnutí hráči zabít jeho oblíbenou vedlejší postavu, či jinak pozměnit hráčovi jeho příběh. Takováto potrestání bývají mnohem efektnější a emotivnější. Pokud vám hra nedá nebo úplně postrádá možnost neuspět, nejspíš by ji nepovažoval vůbec za hru.
Mario, i přes svůj věk jedna z nejdokonalejších her.

Pokud by se mě někdo zeptal na definici hry, tohle bych mu nejspíše odpověděl. Pokud hra pokulhává v jednom aspektu téhle definice, neznamená to že ji musíme přestat zvát hrou. Toto je pouze jedna definice z mnoha dalších a proto ji neberte jako nějakou skálopevnou a jedinou pravdu.Rate this article
- 0 - 0


Comments


Other articles

22-Mar-2017

Win Northgard in our Giveaway! We have 10 keys worth $199.

at: Northgard
author: KeenGamer
category:

Do you like Vikings? Strategy games? Perfect gameplay, graphics and sounds? Then you must win Northgard in our giveaway! Or at least try :-).

0 0
0
15-Mar-2017

NVIDIA: Pitch Your VR & AR Ideas for a Chance to Win $30k

author: Veronika
category:

NVIDIA is kicking off a showcase allowing interested professionals to get their hands on the latest AR and VR technology, and to meet with their peers...

0 0
0
23-Mar-2017

LawBreakers Preview

author: Nic Gannucci
category:

We recently got to try out the Beta for the high octane, gravity defying 'LawBreakers' from 'Boss Key productions'. Find out how it lives up those...

0 0
0