Articles About Images Videos

Game Dev Area

je nezávislá iniciativa pro podporu herního průmyslu v Jihomoravském kraji. read more

5.4

Game Access Brno 2016

Author: PumpkinWithSoul
30-Apr-2016

Category: Reportage

Ve dnech 15. - 16. 4. 2016 jste se stejně jako my mohli zúčastnit mezinárodní konference herních vývojářů Game Access 2016, která se nekonala nikde jinde než v Brně.
Toto město plné historie a pulzující životem je také sídlem známých českých studií jako třeba 2K Czech, nebo Madfinger Games. Samotné GA se konalo v luxusním hotelu Bobycentrum, který nabídl své rozsáhlé konferenční prostory a pohodlí pro účel této akce. Návštěvníci a přednášející tak měli na dosah pohodlné ubytování a samozřejmě také restaurace, kavárny atd. Tohle všechno se podařilo díky tvrdé práci organizátorů a taktéž za pomoci sponzorů, mezi nimiž je třeba vyzdvihnout například JetDogs Studios, Fineway Studios, McMagic Productions, 2K Czech, Bohemia Interactive a další. O mediální podporu se pak postaral časopis SCORE, web Dotekomanie.cz nebo třeba herní pořad Indian. A samozřejmě my :-).

Všichni účastnící se mohli spolehnout na to, že se během celé akce rozhodně nebudou nudit. Program totiž letos přinesl spoustu zajímavostí a aktivit, jako třeba přednášky profesionálních tvůrců her, business a networking zóny, výstavní halu nezávislých vývojářů - Indie Expo (spojené s cenami Game Access Awards 2016 pro vybrané vystavující) a samozřejmě párty v brněnských podnicích. Ty se konaly tři - BADGE PICK-UP v Air Cafe, PRE-PARTY v Impact Hubu Brno, BEER &GAME PARTY a AFTER PARTY konanou v Charlie's Square.

Pokud bychom chtěli jednoduše shrnout Game Access '16 do čísel, objevilo se více jak 450 účastníků z více jak 100 společností. Zastoupeny byly země jako Česká Republika, Slovensko, Polsko, Německo, Estonsko, Maďarsko, Rakousko, Dánsko, Kypr, Finsko, Švédsko, Francie, Rusko, Ukrajina, Bělorusko a také Argentina.

Svou řeč předneslo 29 skvělých prezentujících s více jak 20 hodinami čistého času. Mezi nimi byli reprezentanti takových společností jako Remedy Entertainment, Bloober Team, Madfinger Games, Bohemia Interactive, Epic Music Productions, Pixel Federation, Trickster Arts, Amazon Appstore, KAATO Gaming/Invest in Finland, Stugan, Wooga, Gamajun Games, NVIDIA, Keen Software House, CBE Software, Dreadlocks, Grip Digital, Telehorse, Silicon Jelly, Geewa a Riotloc.

A v neposlední řadě zde 40 nezávislých herních vývojářů (z toho 10 her byly studentskými projekty) předvedlo své hry na 2000 metrech čtverečních výstavní plochy.

Co jsme viděli?

Indie Expo a Game Access Awards

Ve výstavní hale se letos předvedla spousta unikátních i již známých herních počinů. Celé expo přineslo spoustu zajímavých a nových konceptů, originálních herních technik i osvědčené klasiky. Z těchto vybraných projektů byly vyhlášeni vítězové Game Access Awards 2016 a to v následujícím pořadí.

People's Choice
 - Planet Nomads studia Craneballs (CZ)

Open world sandbox hra, která začíná ztroskotáním na neznámé exotické planetě. Titul obsahuje RPG prvky, při níž je hlavním cílem přežít a postupně se rozvíjet, učit a budovat nové nástroje, budovy a různá vozítka.


Best Gameplay - Chameleon Run studia Hyperbolic Magnetism (CZ)

Jednoduchá arkádová hra zaměřená na plošinové skákání. Princip je zaměřen na tom, že vaše postava může měnit barvy a nesmí se dotknout plošinek odlišné barvy.


Best Graphics - Novus Inceptio studia McMagic Productions (CZ)

Články, recenzi a další informace si můžete přečíst zde. Ale jedná se o hru vytvořenou Martinem Mastným a jde o čistý sandbox, kde si sami budujete své obydlí, oblečení, zbraně a snažíte se přežít ve fantasy světě.


Best Student Project - Ghostory z fakulty informatiky Masarykovy univerzity (CZ)

Plošinovka jak má být.Výherce první kategorie (People's Choice) vybrali účastníci GA, kteří mohli během akce hlasovat pro svého favorita. Tři zbylé kategorie vybrali odborníci, kteří po dobu dvou dnů hry testovali.

V rámci INDIE EXPO byly představovány následující tituly a studia:

Planet Nomads - Craneballs
Layers of Fear - Bloober Team SA
Killing Room - Alda Games
Vaporum - FatBot Games
Wasted - Wasteam
Novus Inceptio - McMagic Productions
Chameleon Run - Hyperbolic Magnetism
Nitro Heads - SMOKOKO S.A.
Blackhole - FiolaSoft Studio

Flick Chess - Sama Sama Studios
Aggressors: Ancient Rome - Kubat Software
EarthDefenceProgram: Wayfarer - RefineReality
Hard to Color - Ebenit
Dark Train - Paperash
Galaxy Admirals - Jetdogs Studios
Among the Heavens - CorePunch Gamestudio
Fly, Glowfly! - Black Snowflake Games
Steamburg - Telehorse
Green Game: TimeSwapper - iFun4all
Heroes of Paragon - EVERYDAYiPLAY
Ellipsis - Touch. Explore. Survive. - Salmi Games
Above the clouds - S.C. Creartscape Teh S.R.L.
The Cycle - Marek Budík
The Silent Age - House on Fire
Chameleon Run - Hyperbolic Magnetism
Nitro Heads - SMOKOKO S.A.
Other Inside - Vicious Mime
Far-Out - Escapism Artworks
Blackhole - FiolaSoft Studio
The Great Wobo Escape - gamificc games
PortStrike - Headlein
Planet Gula - Straitjacket entertainment
True Ending - Please Wait

A protože na INDIE EXPO se také dostavili představitelé studentů z vysokých škol Masarykovy Univerzity a Univerzity Karlovy, nemohla chybět také exhibice studentských projektů:

Isoid - Student project FI MUNI
Get Rekt Saga - Student project FI MUNI
Ghostory - Student project FI MUNI
Eurotrip with zombies - Student project FI MUNI
Luxia - Student project FI MUNI
Dreams - Break Reality
Time Lapsus - Student project MFF UK
Patternopolis - Student project MFF UK
Sheep Protector - Student project FI MUNI

s kým jsme dali řeč?

Samozřejmě jsme nebyli jen na přednáškách či testovali prezentované hry. Setkali jsme se i se zástupci Jihomoravského Inovačního Centra, s vývojáři Polské republiky, se zástupcem finské herní scény, s vývojáři z jiných států a mnoha dalšími zajímavými lidmi.

Gregory Louden - Senior Narrative Designer (Remedy Entertainment)

V současné době herní senior scénárista pro společnost Remedy Entertainment. Dříve se věnoval animacím a efektům ve hrách.

Oleg Paliy - Business Advisor (Invest in Finland)

Začínal jako vývojář mobilního softwaru pro společnost Nokia.Má zkušenosti z R&D projektů a poslední tři roky se zabýval startupy v mobilní sféře. Momentálně pracuje jako obchodní manažer vyhledávající finanční možnosti pro firmy z finského herního průmyslu.

Rafał Basaj - PR and Marketing Manager (Blooper Team)

Bývalý herní žurnalista, který se nyní zabývá PR strategiemi pro hru Layers of Fear. Věnuje se problematice spolupráce mezi herními vývojáři a hráči.

Jan Kavan - Owner / Developer (CBE Software)

Tvůrce hry J.U.L.I.A. - Among the stars

JUDr. Zdeněk Tomíček - CEE Attorneys

Právní kancelář, která nabízí své služby i herním vývojářům.

Hanka Šudáková - JIC StarCube manager, (Jihomoravské Inovační centrum)

Aneb jaké možnosti a dotace je možné získat.

Martin Pernica - (Grip Digital)

Diskutovali jsme o historii studia Soulbound games, o současném stavu a vizi do budoucna.

Paperash studio

Očekává hra Dark Train se blíží..
Na Game Access 2016 jsme samozřejmě také řešili možné mezinárodní i vnitrostátní spolupráce a možnosti propagace našeho herního portálu a vývoje nových funkcionalit pro vývojáře. Herní podpora v ČR je bohužel nesrovnatelná s ostatními, zvláště severskými státy. Přesto, snad se nám alespoň trochu podaří tuto propast překlenout a v kooperaci se zahraničními firmami a vývojáři pomůžeme českému hernímu průmyslu.  

Samozřejmostí veškerých vícedenních akcí je také afterparty, resp. v tomto případě někdy i večerní pokračování přednášek. Pro páteční afterparty byla vybrána  lokace Impact Hubu Brno, tedy ideální kombinace sdíleného prostoru pro několik brněnských studií společně s místem pro oddech a párty. Více je patrno z fotografií a pokud by takto vypadaly všechny dev huby v ČR, zřejmě by každý chtěl také pracovat v herním průmyslu :)

Součástí večírku byla večerní přednáška vývojářů Paperash s jejich unikátní záležitostí Dark Train. Přednáška pojednávala o hře samotné, problémech s vývojem, s koncepcí a logikou ve hře a s neustálým bojem s technikou při přednášce aneb ne vždy je konektor k projektoru článkem bezproblémovým.
Závěrem

Co říci závěrem? Už aby byl další ročník!

Opravdu, celá akce byla velice dobře zvládnutá jak po stránce organizace, tak po stránce obsahové. Nechyběla zábava,
akce, nové nápady, každý jistě poznal nové známé v herním světě. Konference cílila spíše na vývojáře, nežli hráče samotné, což jistě je z profesního pohledu dobře.

Čistě ze subjektivního pohledu byla brněnská akce opravdu vydařené, prostředí bylo takové domácké, prostředí vynikající a celý event byl nabit vynikající a příjemnou atmosférou. Za nás hodnotíme mnohem kladněji, než třeba CEGC ve Vídni.

Určitě dále sledujte naše stránky, kde informujeme o dění na gave dev scéně nejen ze světa, ale i z naší zemičky. A jak vidíte vpravo v dalších článcích, o Game Dev Hubu pravidelně informujeme.Rate this article
- 0 - 0


Comments


0 comments
20-Oct-2017

Guild Wars 2 Path of Fire Review

author: Jorge C. Moraga
category:

Guild Wars 2 is an MMORPG developed by Arena.net and published by NCSOFT for the PC platform. It's been around since 2012, and is still one of the...

0 0
0
19-Oct-2017

Project Nimbus Giveaway

author: Dmytro Voloshyn
category:

Project Nimbus is a high speed mech action game set in a post-apocalyptic world. The game has released on Steam and is having Very Positive rating...

0 0
0
19-Oct-2017

Zero Escape: Zero Time Dilemma Review (PS4)

author: Nick Banks
category:

In Zero Time Dilemma, the player is tasked with helping nine victims survive a sick game of death, set up by the mysterious Zero. Set in an...

0 0
0