Articles About Images Videos

To BUY or Not to BUY

Quick Review about indie games. read more

8.4

Indie Fight: Space Rogue-like indie games

Author: Millanius
07-Mar-2016

Category: Preview

Brutal fight between games, alias last game standing.V levém rohu nastupuje favorit celého zápasu, držitel několika titulů a nekorunovaný šampion space Rouge-like kategorie, FTL. V pravém rohu pak jeho vyzyvatel, zápasník v těžké váze a držitel skvělého hodnocení na Steamu, Out There. Bohužel vzhledem ke špatné domluvě s majitelem arény byly na stejný čas naplánovány dva zápasy. Tudíž ve třetím rohu posedává nováček, zápasník v bantamové váze Cosmonautica a naproti němu se krčí další outsider Tharsis, který svým nemuskulárním zjevem vypadá, jako by sem snad ani nepatřil. Uvidíme tedy, zda se těmto dvěma tintítkům podaří vůbec zasáhnout do boje mezi šampióny.

První kolo: Story

A je tu úvodní gong prvního kola a hned dochází k nečekanému překvapení. Favorit FTL při vstávání ze židličky zakopl o ručník, svalil se na podlahu a zde zůstává nehybně ležet až do samotného konce kola. Divákům se zdá, jakoby zamrzl na úvodní obrazovce s krátkým textem. Dá se tak říct, že FTL v tomto kole nic nepředvedlo a skončilo na posledním místě. Spolu s ním, hned po první ráně odpadla Cosmonautica. Do poslední chvilky se tak odehrával souboj mezi Out There a Tharsis. Když pak na body zvítězil Out There. Nutno však podotknout, že mezi těmito dvěma bojovníky se nejednalo o žádný krvavý souboj, ale spíše jen tak o přátelské oťukávání.

Druhé kolo: Grafika

Proboha, to už snad nemůže být náhoda. I v tomto kole odpadá favorit hned po úvodním gongu. Tentokrát FTL nezakopl o ručník, ale o svého kolegu Out There. Oba dva se svalili na jednu hromadu. Out there ale nakonec kvůli své příjemně kreslené grafice leží nahoře. Souboj se tak odehrával převážně mezi nováčky, kteří zde zastupovali moderní grafiku. Cosmonautica s pěkným cartoonovým vesmírem, stanicemi a postavami nakonec podlehla dokonale vymodelované lodi ve hře Tharsis.

Třetí kolo: Ships

A konečně je tu obrat, který každý očekával. V kole, kde hlavně rozhodovala komplexnost vesmírných plavidel a možnosti jejich úprav zcela dominoval šampion FTL. Pouhým pohledem knokautoval Tharsis, který v tomto kole nemohl nic nabídnout. Jednou ranou srazil Out There, který se svou jednoduchostí neměl moc šancí na obranu. A v závěru po pár tvrdých pravých hácích rozcupoval i Cosmonauticu. Bohužel, instalovatelné a upgradovatelné moduly, nové lodě, management posádky, výzkum jak hardwaru, tak i vesmíru a v neposlední řadě zjednodušené obchodování, nestačilo na komplexnost a zábavnost FTL.

Čtvrté kolo: Boj a  Smrt

A máme tu další jasné vítězství. Ti co dali na orvní dvě kola a nerozvážně vsadili na někoho jiného než na FTL, po tomto kole pochopili svůj omyl a začali si trhat nejen vsazený tikety ale i vlasy. Šampión FTL opět zcela dominoval celému kolu. A to hlavně kvůli strategickým možnostem boje, kdy je možné zaměřovat jednotlivé moduly nepřátelské lodě. Dále nutností managemnetu své vlastní lodě, popřípadě potřebou řešit nepříjemné výsadky na vaše plavidlo. Zemřít tak můžete nejen výbuchem, ale i vyhořením, udušením, vystřílením, bez paliva atd. Zoufalých momentů vás čeká dost a dost. Jediný kdo byl schopen držet s FTL krok, byl Tharsis. Který sice souboje řeší kostkou, ale i tak je každý hod napínavý a vždy se tak pohybujete na hraně smrti. Konec přijde převážně díky rozpadu lodi, popřípadě ´mrtím posádky. Ostatní dva bojovníci se sice snažili, ale moc do souboje v této kategorii nepromluvili.

Páté kolo: Vesmír

Bohužel stejně jako v druhém kole ani zde neměl FTL moc šancí na úspěch. Překvapením nakonec byla porážka vítěze druhého kola Tharsis, který byl tentokrát poražen jedním s favoritů Out There. Out There exceluje krásně prokresleným prostředím jednotlivých planet. Od lávové, ledové, hornaté až po bahnité. Zároveň i oblasti vesmíru vypadají naprosto úchvatně. Tharsis v tomto kole doplatilo, že se děj odehrává stále na stejně, i když detailně vyrenderované lodi.

Šesté kolo: Hratelnost

To proč lidi hrají Rogue-like hry, nakonec není grafika, ani příběh, ale komplexnost vesmíru a možnosti co se v tomto vesmíru dá dělat. V právě v těchto kategoriích dominovalo FTL. Tím pádem se i v tomto kole stalo jasným šampiónem. Ostatní, převážně nováčci se v tomto kole zrovna moc nevytáhli. Mnoha možnostmi oplývající Cosmonautica se nakonec klade větší důraz na obchodní simulaci, než na přežití ve vesmíru. A Tharsis nás kostkami po delší době spíše uspal, než nadchnul.

Finální verdikt

Jelikož „hratelnost vládne všem“ tak je o vítězi již rozhodnuto. Stal se jím nekorunovaný král této kategorie FTL. Na druhém místě se pak umístil jeho rival Out There. Smutný je pak propad nováčků, kteří toho bohužel předvedli méně než naši šampióni a zcela propadli.

Jelikož je FTL na trhu již od roku 2012, dá se při slevových akcích pořídit skoro za „babku“. Nejen z tohoto důvodu bych tak případným zájemcům o Rogue-like žánr doporučil hru FTL.

 

Karty jednotlivých  bojovníků:

Celkový vítěz  souboje:

FTL: Faster Than Light
 http://store.steampowered.com/app/212680/
 Cena: 9,99€
 97% pozitivních recenzí

Vítěz tohoto klání jistě není pro hráče neznámá hra. V roce 2012, kdy tato hra vyšla, vzbudila poměrně velké pozdvižení a v mnoha recenzích získávala nadprůměrná hodnocení. To co z ní dělá jednu z nejlepší her v žánru „Rogue-like“ není grafika a ani příběh, ale svižná hratelnost a variabilní akce a nespočet možností jak ve vesmíru přijít o život. Hra dále exceluje velkým množstvím strategických možností jak řešit jednotlivé situace, možnostmi vybavení své lodi, popřípadě akčními pasážemi které jakoby vypadly ze Startrek filmu.

Hratelnost pak je pak silně závislá na tom, jak je hráč ochotný se nechat šikanovat. V případě, že mu nevadí hra, která je založená na náhodě a je schopný akceptovat to, že může vybouchnout klidně v první minutě, tak si hru bude užívat i po několika desítkách hodin hraní.

Hra se dá sehnat při různých příležitostech za mimořádně příznivou cenu. Z toho důvodu bych hru doporučoval si zařadit do své herní sbírky.

 

Poražení bojovníci:

Out There: Omega Edition
 http://store.steampowered.com/app/334420/
 Cena: 9,99€
 82% pozitivních recenzí

Hra se na Steamu těší poměrně vysokému hodnocení, které po pár rozehraných (prohraných) her ne tak zcela chápu. Na hře převážně zaujme nádhernou artworkovou grafikou, která dominuje hlavně při vykreslování nehostinných planet.

Bohužel zbytek hry se mi jevil zcela fádní. Nulové strategické volby, minimální možnost vybavení lodí, minimum akce a flustrující smrti při nedostatku paliva. Právě na nedostatek paliva skončily všechny moje rozehrané hry. A to je v porovnání s hrou FTL, neporovnatelný rozdíl, který mě odradil od nějakého delšího hraní. A právě z tohoto důvodu bych si tuto hru nekoupil. Nevidím totiž jediný důvod, proč dát přednost této hře před již zmíněným FTL.

Tharsis
  
http://store.steampowered.com/app/323060/
 Cena: 14,99€
 68% pozitivních recenzí

Hra zaujme svojí grafikou, výtečnou hudbou, a pokud jste fanoušek, tak i výtečně zpracovaným principem kooperativních deskových her.

Na druhou stranu však inklinuje k mírné nudě při delším hraní. Monotónní házení kostkou také nemusí vyhovovat každému. Celý princip by se spíše hodil na mobilní platformy než na naše stolní PC. A na závěr, na to jak je hra jednoduchá, se mi zdá její cena lehce přestřelená.

I přes vytknuté mínusy bych hru doporučil koupit. Avšak ne za plnou cenu, ale počkat si na nějakou slevovou akci.

Cosmonautica
 http://store.steampowered.com/app/320340/
 Cena: 9,99€
 65% pozitivních recenzí

První co na hře zaujme je její cartoon ztvárnění v pěkně renderované grafice. Hratelnost se pak odvíjí od toho zda je hráč fanouškem obchodních her, jako například staré dobré Elite. Počet komodit je zde ale značně omezený na cca 10 druhů. Mimo obchodování se hráč může zabavit vylepšováním své lodi, managementem posádky, výzkumem nových technologií, plnění misí, bojem s piráty, popřípadě průzkumem vesmíru.

I když jsou všechny tyto dovednosti poměrně zdařile skloubené do jedné hry, tak se Cosmonautica nemůže hratelnostně rovnat vítězi FTL. Hra postrádá napětí a akci ve které například takové FTL exceluje. Místo toho se snaží hratelnost stavět na pomalém obchodním tempu, které ne každému může vyhovovat.
Source:
http://store.steampowered.com/
Rate this article
- 1 - 0


Comments


2 comments
23-Oct-2017

Nintendo Switch sales are soaring worldwide

author: Kurt Perry
category:

The Nintendo Switch has shipped an impressive two million units for September in the US alone. Worldwide sales are estimated to be approaching the six...

0 0
0
23-Oct-2017

Elex Review

at: Elex
author: Olga Ivanova
category:

Elex is a brand new IP by Piranha Bytes. Following the studio's long-running formula of action single-player RPG, it delivers a challenging experience...

0 0
0
23-Oct-2017

Gold Rush: The Game Review

author: Benjamin Green
category:

Behold the majesty of Digging through Dirt Simulator 2017! A beautiful looking and sounding game that could have been great, this game is too bogged...

0 0
0
06-Apr-2016

Golden Geek Award 2015 - Winners

author: Millanius
category:

Winers of Golden Geek Award for 2015.

0 0
0
04-Apr-2016

Best Buy at: May 2016

author: Millanius
category:

Top games you can buy at May 2016

0 0
0