Articles About Images Videos

Central European Games Conference

is an industry conference geared towards the Central European game developers community. read more

7.7

Chcete vstup na GDC v San Franciscu zdarma?

Author: KeenGamer
25-Jan-2016

Category: News

Games Austria přináší nabídku na stipendium pro všechny, kteří by se rádi dostali na GDC 2016 do San Francisca, ale nemají peníze. Pokud si myslíte, že budete herním vývojářem a splníte pár podmínek, čtěte dále!

Image title

Game Developers Conference a Games Austria nabízí už druhým rokem možnost odcestovat na GDC do San Francisca lidem ze střední Evropy. 

Kolik stojí vstupenka s All-Access přístupem? 2.000 dolarů. A to vše můžete mít zdarma. A co je ještě důležitější, Češi mají možnost získat i podporu na cestovní náklady. Takže tady jde již o náklady v hodnotě převyšujících 100.000,- CZK. Samozřejmě ubytování také není z nejlevnějších a v daný termín ceny ještě více rostou. Ale jak sami vidíte, můžete výrazně ušetřit na vstupence a cestě.

Games Austria nabízí tohle stipendium všem studentům, případně i budoucím vývojářům a každý, kdo má chuť se hernímu průmyslu věnovat, má šanci se zde podívat na jednu z největších herních výstav na světě.

Dle informací obdržela asociace Games Austria nespočet přihlášek z jiných států, ale ani jednu z Česka. Snad je to jen o nedostatku informací a ne z důvodu, že u nás není žádný vývojář nebo student, který by měl zájem :-). Pokud je to tedy jen o propagaci, rádi alespoň tímto informativním způsobem pomůžeme.

Přihlášky musíte podat do 5. února, takže času není mnoho. Jednotlivé přihlášky posuzuje komise

Detailní informace o stipendiu a kam poslat přihlášky můžete zde. Tak neváhejte a pokud si myslíte, že máte co nabídnout a rádi se do této herní Mekky podíváte, hurá do toho :-).


Oficiální deadline je sice 24.1., ale žádost přišla v tento den a znamená to, že stále máte pár dní na podání žádosti. Finální deadline je 5.2., kdy se již potvrzují výherci, co prošli posuzováním. Takže čím dříve žádost podáte, tím lépe.


Zde jsou zkopírované podmínky

CONDITIONS

  • Awarded GDC passes are not transferable and cannot be sold.

  • Applicants have to write a clearly-articulated application letter.

  • Accepted scholars have to confirm their travel plans by February 7, 2016 otherwise Games Austria reserves the right to award that pass to another applicant.

  • Scholarship recipients need to be at GDC from March 11, 2016 to March 19, 2016.

  • Scholarship recipients are responsible for all travel arrangements, housing, food, visa, insurance, and other related costs.

  • Scholarship recipients consent using their name and photo in publicity and online communications.

  • Scholarship recipients must join all Games Austria GDC meetings and events organized before, during and after GDC 2016. These meetings include one meeting during pre-registration on March 13 at 18:00 PDT (Pacific Daylight Savings Time), the daily meetings during the conference, one evening event during the conference, and the final meeting on March 19 at 10:30 a.m. PDT.

  • Scholarship recipients have to write about their experience at GDC and publish it on the Games Austria website.

  • Scholarship recipients have to share their experience with the community at game developer meet-ups when back from GDC.Rate this article
- 0 - 0


Comments


0 comments
23-Oct-2017

Jydge Review (Switch)

at: JYDGE
author: Hrvoje Smoljic
category:

Release your inner cyborg cause it's time to bring order to the neon-lit city streets in Jydge. After Neon Chrome and Time Recoil, developer 10ton...

0 0
0
20-Oct-2017

Guild Wars 2 Path of Fire Review

author: Jorge C. Moraga
category:

Guild Wars 2 is an MMORPG developed by Arena.net and published by NCSOFT for the PC platform. It's been around since 2012, and is still one of the...

0 0
0
19-Oct-2017

Project Nimbus Giveaway

author: Dmytro Voloshyn
category:

Project Nimbus is a high speed mech action game set in a post-apocalyptic world. The game has released on Steam and is having Very Positive rating...

0 0
0
14-Mar-2016

CEGC in Wien 2016 reportage

author: KeenGamer
category:

February 17th – 20th The 2nd Annual Central European Games Conference took place in Austria. The action started with Developer Day, followed by the...

0 0
0
09-Jan-2016

CEGC 2016 from Feb 17 to 21, 2016

author: Veronika
category:

The 2nd Central European Games Conference (CEGC) by Games Austria will be held at the University of Vienna on February 17-21, 2016, with the main...

0 0
0