Articles About Images Videos

Seven Mages

is a an upcoming classic Czech dungeon crawler game for smartphones and tablets. read more

6.3

Seven Mages - Release Date jako vánoční dárek

Author: Veronika
29-Dec-2015

Category: News

V Napoleon Games letošní vánoce neoslavili vydáním hry Brány Skeldalu: 7 mágů, ale jako malou náhradu všem fanouškům oznámili alespoň přesný Release Date.

Image title


Místo očekávaného vydání hry, team z Napoleon Games poslal svým fanouškům alespoň náhradní vánoční dárek v podobě přesného data posunutého na rok 2016.

"Hru Brány Skeldalu: 7 mágů už patrně do Vánoc vydat nestihneme, ale protože vývoj finishuje, můžeme vám už říct alespoň datum vydání hry. Den kdy se 7 mágů dostane na AppStore a Google Play byl stanoven na 15.3.2016," poslali ve své tiskové zprávě.

Zároveň také plánují vydat build mobilní verzi pro Mac a Windows v early access režimu s tím, že postupně budou následovat úpravy pro mnohem výkonnější desktopy, aby výsledkem byla plná verze pro PC.

Do vánočního balení také připravili sadu nových screenshotů, které už představují (na rozdíl od předchozích screenshotů z alfy a bety) finální podobu hry.

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot
Rate this article
- 0 - 0


Comments


Other articles

15-Mar-2017

NVIDIA: Pitch Your VR & AR Ideas for a Chance to Win $30k

author: Veronika
category:

NVIDIA is kicking off a showcase allowing interested professionals to get their hands on the latest AR and VR technology, and to meet with their peers...

0 0
0
22-Mar-2017

Win Northgard in our Giveaway! We have 10 keys worth $199.

at: Northgard
author: KeenGamer
category:

Do you like Vikings? Strategy games? Perfect gameplay, graphics and sounds? Then you must win Northgard in our giveaway! Or at least try :-).

0 0
0
27-Mar-2017

Mass Effect: Andromeda Review (PS4)

author: Hrvoje Smoljic
category:

Mass Effect Andromeda, the newest entry in the highly popular Mass Effect series, makes the journey to a new galaxy with a promise of a fresh start....

0 0
0
29-Mar-2016

Seven Mages Early Access First Impression

author: Bechstein
category:

Seven Mages is a turn-based dungeon crawler by small studio Napoleon Games, released for Steam in March 2016. Despite being in Early Access, Seven...

0 0
0
09-Feb-2016

Seven Mages - support the game on Steam Greenlight

author: KeenGamer
category:

If you like dungeon crawlers which you could play on PC or on mobile phones as well, then you should check out this game and support its development...

0 0
0