Articles About Images Videos

KEENGAMER

Everything important we have to say. Don't miss any information from us and read not only our future plans! read more

GameDay 2015

Author: KeenGamer
07-May-2015

Category: News

Keengamer's editors will attend to the Czech GameDay festival focused on indie developers and fans this weekend.

Image title


Czech version is written after the english part.


English version

We are going to visit the gaming festival this Friday and Saturday 8-9.5. in the beautiful Czech city of Třeboň. The GameDay is part of the Animefest and many indie developers and studios are coming to present their work, games and talk with their fans. And because we live in the Czech Republic we cannot be missing there. 

Of course our friend Martin Mastný from McMagic productions which is producing Novus Inceptio will be ready at his stall to answer all the fans' questions and provide playable pre-alpha version for public. Yes the playable version is ready, we had the opportunity to test it a week ago! 

Image title

Image title


Below you can see which studios will attend. It is probable that you do not know any of them but this will hopefully change soon :-). 

Allodium s.r.o.
Blue Pulsar
Dreadlocks Ltd.
Fiola Soft 
Fun 2 Robots Ltd.
Gamerous Studios
Mad dream factory Ltd.
McMagic productions
Lipa Learning s.r.o.
Paperash
Soulbound Games

And because we are also kind of an indie project we want to present ourselves too. We have prepared a leaflet and our aim is not just get news from others but to make new connections and try to promote our Keengamer site! In every case we wil publish our report from the festival next week and will bring you some interviews and news from the Czech indie scene.

Image title


Česká verze

Zítra a pozítří 8. - 9. 5. se koná GameDay 2015 v krásné lokalitě ve městě Třeboň. GameDay je součástí Animefestu a je zaměřený na indie herní vývojáře. Letos by měly snad dojet i ikony tohoto průmyslu, Warhorse Studios a snad i Dan Vávra. Uvidíme. V každém případě je pro návštěvníky připravený zajímavý program s možností pokecat a pobavit se s lidmi z následujících studií:

Allodium s.r.o.
Blue Pulsar
Dreadlocks Ltd.
Fiola Soft 
Fun 2 Robots Ltd.
Gamerous Studios
Mad dream factory Ltd.
McMagic productions
Lipa Learning s.r.o.
Paperash
Soulbound Games

A vzhledem k tomu, že se velmi dobře známe s Martinem Mastným, který vytváří Novus Inceptio, víme, že se s ním budete moci osobně setkat a pobavit se o všem, co vás zajímá a dokonce si zahrát i pre-alpha verzi hry. My jsme měli možnost hru otestovat asi před týdnem a musíme říct, že i když jde teprve o naprostý začátek, tak grafika, hudba a pocity z prostředí jsou parádní! Uvidíte sami :-).

Tady vidíte, s čím na vás Martin vyrukuje.

Image title

Image title

Samozřejmě v rámci návštěvy uděláme rozhovory, fotky a během příštího týdne přineseme reportáž. Snad si vše parádně užijeme i my.

No a jelikož se jedná o festival pro indie vývojáře a i Keengamer je jakýmsi indie projektem, rozhodně nechceme zůstat jen v pozadí, ale budeme se snažit navázat nové kontakty jak s tvůrci, tak třeba i s dalšími obchodními partnery. Necháme tomu volný průběh, ale letáky máme samozřejmě připravené. Snad se bude design líbit.

Image title


Pokud náhodou někdo máte cestu kolem a chcete se stavit a pobavit se s námi, určitě můžete. Rádi vás uvidíme.Rate this article
- 1 - 0


Comments


Other articles

15-Mar-2017

NVIDIA: Pitch Your VR & AR Ideas for a Chance to Win $30k

author: Veronika
category:

NVIDIA is kicking off a showcase allowing interested professionals to get their hands on the latest AR and VR technology, and to meet with their peers...

0 0
0
22-Mar-2017

Win Northgard in our Giveaway! We have 10 keys worth $199.

at: Northgard
author: KeenGamer
category:

Do you like Vikings? Strategy games? Perfect gameplay, graphics and sounds? Then you must win Northgard in our giveaway! Or at least try :-).

0 0
0
27-Mar-2017

Mass Effect: Andromeda Review (PS4)

author: Hrvoje Smoljic
category:

Mass Effect Andromeda, the newest entry in the highly popular Mass Effect series, makes the journey to a new galaxy with a promise of a fresh start....

0 0
0
12-Feb-2017

Earn money writing about games on KeenGamer!

at: KEENGAMER
author: KeenGamer
category:

Do you wish to earn money simply by doing what you love? Playing games? That is great! But can you also write about it? Do you read all the gaming...

0 0
0
24-Mar-2016

Become our Editor or YouTuber

at: KEENGAMER
author: KeenGamer
category:

Do you like games? Do you like talking about them? Why not to share your knowledge with others? We are looking for reviewers, YouTubers and news...

0 0
0