Articles About Images Videos

Vampyr

is an upcoming action role-playing video game developed by Dontnod Entertainment and published by Focus Home Interactive. It will be available for Microsoft Windows,... read more

6.7

Vampyr - Nové screenshoty

Author: PumpkinWithSoul
24-May-2016

Category: News

Na veřejnosti jsou nové screenshoty z připravovaného RPG Vampyr. Hru vytváří vývojářské studio DontNod, které má na svědomí populární tituly, jako například Life is Strange, nebo Remember Me.

Vampyr

Nová hra nás postaví do role Jonathana Reida a do doby, kdy Londýn v roce 1918 zasáhla španělská chřipka. Jonathan je doktor a zároveň upír. Celá tato myšlenka a dobové zasazení můžou přinést hodně zajímavou příběhovou zápletku, na kterou se již těším.  

Lovením lidí a sáním jejich krve budete získávat nové a zkušenosti a dovednosti. Celý koncept mi docela připomíná starší hru s názvem Vampire: The Masquerade.

Už se těšíme co nakonec vznikne. Po předchozích dílech tohoto studia si ale můžeme být jisti, že se určitě máme na co těšit. Hra má vyjít někdy v roce 2017 a to na PC, PlayStation 4, and Xbox One. Prozatím si můžeme prohlédnout nové screenshoty.

Vampyr
Vampyr


Source:
https://www.vg247.com/2016/05/24/new-vampyr-screens-show-off-protagonists-duality/
Rate this article
- 0 - 0

CommentsBack

Other articles

22-Dec-2016

New trailer for Vampyr has been released

at: Vampyr
author: Jacob Preston
category:

See more of the deception that surrounds Dr Jonathan Reid is the new trailer for Vampyr titled 'The Darkness Within'.

2 0
0
26-Aug-2016

Vampyr - pre-Alpha gameplay unveiled

at: Vampyr
author: Dmytro Voloshyn
category:

Vampyr Awakens with 15-Minutes of Pre-Alpha Gameplay from the Crypt. Investigate the people of London, and peer through their bodies to see the...

0 0
0
13-Jun-2016

DONTNOD released Vampyr's E3 trailer

at: Vampyr
author: Dmytro Voloshyn
category:

DONTNOD Entertainment's third game, Vampyr, has finally got its trailer! Revealed at E3, the video about the upcoming masterpiece shows us the dark...

0 0
0
31-Mar-2016

DONTNOD talks about their upcoming game Vampyr

at: Vampyr
author: Dmytro Voloshyn
category:

Vampyr is the next game coming down the pike from DONTNOD and it will be set in London, England during the Victorian Era.

0 0
0