Articles About Images Videos

Seven Mages

is a an upcoming classic Czech dungeon crawler game for smartphones and tablets. read more

6.3

Seven Mages - Release Date jako vánoční dárek

Author: Veronika
29-Dec-2015

Category: News

V Napoleon Games letošní vánoce neoslavili vydáním hry Brány Skeldalu: 7 mágů, ale jako malou náhradu všem fanouškům oznámili alespoň přesný Release Date.

Image title


Místo očekávaného vydání hry, team z Napoleon Games poslal svým fanouškům alespoň náhradní vánoční dárek v podobě přesného data posunutého na rok 2016.

"Hru Brány Skeldalu: 7 mágů už patrně do Vánoc vydat nestihneme, ale protože vývoj finishuje, můžeme vám už říct alespoň datum vydání hry. Den kdy se 7 mágů dostane na AppStore a Google Play byl stanoven na 15.3.2016," poslali ve své tiskové zprávě.

Zároveň také plánují vydat build mobilní verzi pro Mac a Windows v early access režimu s tím, že postupně budou následovat úpravy pro mnohem výkonnější desktopy, aby výsledkem byla plná verze pro PC.

Do vánočního balení také připravili sadu nových screenshotů, které už představují (na rozdíl od předchozích screenshotů z alfy a bety) finální podobu hry.

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot

7 Mágů - final screenshot
Rate this article
- 0 - 0

CommentsBack

Other articles

29-Mar-2016

Seven Mages Early Access First Impression

author: Bechstein
category:

Seven Mages is a turn-based dungeon crawler by small studio Napoleon Games, released for Steam in March 2016. Despite being in Early Access, Seven...

0 0
0
09-Feb-2016

Seven Mages - support the game on Steam Greenlight

author: KeenGamer
category:

If you like dungeon crawlers which you could play on PC or on mobile phones as well, then you should check out this game and support its development...

0 0
0
29-Dec-2015

Seven Mages - Release Date announced

author: Veronika
category:

Napoleon Games studio hasn´t finished its Seven Mages till Christmas. But the team brings at least the release date as a small Christmas gift for you.

0 0
0
25-Aug-2015

Seven Mages - presentation of musical magic

author: Stirius
category:

Napoleon Games released yesterday new video showing one kind of a magic in the game. And musical magic seems very interesting.

0 0
0